شنبه, 21 مرداد 1396 - 16:20

همزمان با افزایش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی اتفاق افتاد / پیشروی پالایشی ها در بورس تهران

در نخستین روز معاملاتی هفته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افزایش 183 واحدی (معادل 0.23 درصد) به رقم 81 هزار و 763 واحد رسید. به رغم رشد 183 واحدی دماسنج بازار سهام، قیمت سهم ها در گروه  خودرویی رو به کاهش بود. معاملات سهام شرکت های کشتیرانی ایران، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت و فولاد مبارکه اصفهان به ترتیب 66، 59، 53 و 53 واحد تأثیر، بیشترین نقش را در نوسانات صعودی دماسنج بازار سهام داشتند.

در طرف مقابل سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین، گروه صنعتی پاکشو و ملی صنایع مس ایران به ترتیب با 18، 11 و 10 واحد تأثیر کاهنده بیشترین نقش کاهنده را روی شاخص کل داشتند. شاخص کل فرابورس نیز در نخستین روز معاملاتی هفته 4.4 واحد افت کرد و به رقم 919.6 رسید. همچنین ارزش معاملات فرابورس ایران به عدد 77 میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن 182 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله بود.

حقوقی ها از صف های خرید پایدار جلوگیری کردند

امروز بورس تهران در حالی شاهد رشد قیمت سهام در گروه پالایشی ها بود که با وجود تقاضای سهامداران حقیقی، شرکت های حقوقی به عرضه سهام این گروه پرداختند و بدین ترتیب مانع از شکل گیری صف های خرید پایدار در این گروه شدند.

همزمان در گروه فلزات اساسی نیز تک سهم های فولادی شاهد معاملاتی پرحجم از سوی معامله گران اغلب حقوقی بود که در نهایت به دلیل انباشت عرضه در برابر تقاضای سهام روند معاملاتی متعادل را بر این گروه حاکم کرد. با این حال انتظار برای افزایش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی در کنار هیجان ناشی از افزایش تقاضا برای کامودیتی ها در بازارهای جهانی باعث شده اقبال به دو گروه پالایشی ها و فلزات اساسی و به تبع آن گروه معدنی ها با افزایش مواجه باشد، هر چند سودهای بالا در بازار اوراق بدهی باعث شده انگیزه  برای سهامداری در بازار اوراق بهادار برای معامله گران حقیقی کاهش یابد.

با گروه های بازار سهام

امروز نمادهای گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای که توانستند تأثیر بسزایی در دماسنج بازار سهامن داشته باشند، به جز در دو نماد روند صعودی در قیمت پایانی را تجربه کردند و اکثریت آنها حدود چهار واحد نسبت به روز گذشته افزایش قیمت داشتند، اما در گروه محصولات شیمیایی اکثر سهم ها با کاهش قیمت مواجه شدند. در نخستین روز معاملات این هفته در گروه خودرو 70 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 9 میلیارد تومان در 7 هزار و 13 نوبت مورد معامله قرار گرفت.

در این گروه نیز قیمت تعداد زیادی از سهام شرکت ها روند رو به کاهشی را نشان داد. گفتنی است سهامداران خودرویی چشم انتظار بازگشایی نماد سایپا هستند و یک دلیل مهم افت روزهای اخیر گروه خودرویی در شرایطی که خبرهای مثبت بنیادی در این گروه به گوش می رسد، به توقف سایپا مرتبط است.

در گروه قند و شکر نیز بیش از 2 میلیون سهم دادوستد شد که ارزش آن به بیش از یک میلیارد تومان می رسید. در این گروه روند قیمت سهم ها اکثرا رو به کاهش بود. همچنین در گروه فلزات اساسی و استخراج کالاهای فلزی روند قیمت ها عموما رو به کاهش بود. در گروه فلزات اساسی بیش از 74 میلیون سهم به ارزش حدود 17 میلیارد تومان در 6 هزار و 404 نوبت معامله مورد دادوستد قرار گرفت.

ادامه معاملات درون گروهی

از جمله دادوستدهای درون گروهی امروز می توان به معاملاتی در نماد شرکت های گروه دارویی برکت، سرمایه گذاری غدیر و الکتریک خودروی شرق اشاره کرد، به طوری که در گروه دارویی برکت 33 میلیون و 900 هزار سهم به ارزش بیش از 6 میلیارد تومان تنها در یک نوبت مورد دادوستد قرار گرفت.

در بازار دوم بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد کمتر از 34 میلیون سهم گروه دارویی برکت به ارزش بیش از 6 میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد. در سرمایه گذاری غدیر اما اندکی بیش از 17 میلیون سهم به ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان میان سهامداران عمده با معاملات انتقالی مواجه شد. همچنین 10 میلیون سهم الکتریک خودرو شرق به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی