شنبه, 21 مرداد 1396 - 08:30

در نخستین نشست هم اندیشی «انجمن بانکداران خبره ایران» بررسی شد / 10 چالش بانکی اقتصاد ایران

به گفته خبرگان بانکی، بانکداری در ایران با ۱۰چالش اساسی از جمله افزایش معوقات بانکی، عملیات صوری بانک ها، پایین بودن نرخ کفایت سرمایه بانک ها، تعداد شعب بانکی، عدم اصلاح قانون بانکداری، نرخ سود بالای تسهیلات و سرمایه های بلوکه شده بانکی روبه رو است که باید برای مقابله با این چالش ها برنامه ریزی شود.

به گزارش «فرصت امروز» نخستین نشست هم اندیشی انجمن بانکداران خبره ایران، روز پنجشنبه در هتل اسپیناس پلاس تهران برگزار شد و شناسایی 10 چالش اساسی نظام بانکی از جمله مباحثی بود که در نشست خبری تشکیل این انجمن مطرح شد.

امیرحسن قربانی، عضو هیأت موسس انجمن بانکداران خبره در این نشست خبری گفت: توجه انجمن بیشتر روی سرمایه انسانی و تجارب شکل گرفته است و از بانکداران خبره دعوت شده تا در این انجمن تجارب خود را به مشارکت بگذارند.

همچنین حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه نشست گفت: حضور صاحب نظران و متفکران در انجمن می تواند کمک بسیار خوبی باشد، اما هسته اصلی انجمن را باید مدیران بانک ها و اشخاصی تشکیل دهند که در گذشته بانکداری کرده اند.

عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در حال حاضر کشور در انبوهی از قوانین غرق شده که برخی از این قوانین نفعی برای کشور ندارد و انجمن می تواند با ارتباط بین نظام بانکی و مجلس در راستای اصلاح این قوانین بکوشد.

نظام بانکی بیمار را شوک زده نکنیم

همچنین حسین محمد پورزرندی، مدیرعامل بانک شهر در این نشست گفت: امروز شرایط بانکداری در ایران بسیار دچار مشکل است و مردم نیز اعتماد خود به نظام بانکی را از دست داده اند و این در شرایطی است که در همه جای دنیا، اعتماد حرف اول را در عملیات های بانکی می زند؛ دلیل این مشکل هم در ایران آن است که تحریم، سال های سال نظام بانکی را از حرکت براساس اصول و قواعد بین المللی دور نگه داشته و یک بیماری را برای بانک ها به وجود آورده است.

پورزرندی افزود: به نظام بانکی که بیمار است، نباید به یکباره شوک وارد کرد، بلکه باید اجازه بدهیم این بیمار به حالت عادی برگردد.

او با ابراز گلایه نسبت به رفتار یکسان دولت با بانک های خصوصی و دولتی گفت: دولت آنچه را که به نظام بانکی دولتی دیکته می کند، برای خصوصی ها نیز در نظر می گیرد، در حالی که شرایط بانک های دولتی و خصوصی یکسان نیست.

بهروز نعمتی، نماینده مجلس نیز در ادامه نشست گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان از بانک ها گله مندند و سیاست گذاران نیز از نظام بانکی انتقاد می کنند؛ از سوی دیگر بانک مرکزی و بانک ها گلایه دارند که دولت برای آنها مشکل ایجاد می کند و توانمندی لازم را از آنها سلب کرده است.

نعمتی افزود: در چنین شرایطی NGO ها هستند که می توانند مشکلات را حل کنند و به این سردرگمی پایان دهند.

او خاطرنشان کرد: مهم ترین هدفی که باید آن را پیگیری کرد، خصوصی سازی بانک هاست چرا که در حال حاضر هیچ یک از بانک ها به معنای واقعی خصوصی نیست و باید بخش خصوصی واقعی در نظام بانکی حاکم شود.

انتظار ۵ ساله مجلس برای لایحه بانکداری دولت

رحیم زارع، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: پنج سال است که منتظر دولت هستیم تا لایحه بانکداری را به مجلس ارائه دهد، اما متاسفانه این اقدام هنوز اتفاق نیفتاده و مجلس، خود دست به کار شده است.

زارع ادامه داد: بانک مرکزی با چالش موسسات غیرمجاز مواجه است ولی چون ابزار قانونی در اختیار نداشت، نتوانست به خوبی ایفای نقش کند؛ در حالی که اگر لایحه اصلاح نظام بانکی را پیش از این به مجلس ارائه می کرد، به این شکل با چالش موسسات غیرمجاز مواجه نمی شد.

او خاطرنشان کرد: باید چالش های بانکی اقتصاد ایران را شناسایی و راهکارهایی برای کاهش نرخ سود تسهیلات ارائه داد تا اقتصاد ایران بتواند با منابع مناسب، تامین مالی شود و این در شرایطی است که اکنون هزینه تامین مالی در کشور بسیار بالا است و همین امر، تولیدکنندگان را با مشکل مواجه کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است که دولت و نظام بانکی نتوانسته از فرصت برجام استفاده لازم را ببرد، چرا که هنوز دستاورد قابل توجهی نصیب سیستم بانکی نشده و بانک ها قیمت تمام شده پول را بالا برده و کل اقتصاد را دچار مشکل کرده اند.

وی ادامه داد: هم اکنون کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، کمیته پولی و بانکی تشکیل داده تا قانون بانکداری را از ماده اول آن، یک به یک مورد بررسی قرار دهد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش سرمایه بانک ها در بودجه سال ۹۶ گفت: این اقدام در بودجه سال ۹۷ هم ادامه خواهد داشت و هنوز دولت و مجلس کاری که در شأن بانک ها بوده، انجام نداده اند.

عبدالمهدی ارجمندنژاد، مدیر کل مقررات مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی نیز در این نشست گفت: انجمن به خوبی می تواند خلأ بین دولت، بانک ها و سایر نهادها را پر کرده و به ویژه در زمینه تولید دانش و انتقال تجربیات نقش ویژه ای را ایفا کند.

وی ادامه داد: انجمن های بسیاری در کشور داشته ایم که رو به افول رفته و نتوانسته اند جای خود را باز کنند؛ امیدواریم این انجمن به سرنوشت آنها دچار نشود. همچنین همه مشکلات نظام بانکی به بانک ها و مدیران آنها برنمی گردد، بلکه برخی از مشکلات به دلیل قوانین است که از سایر ارکان به آنها تحمیل می شود.

در اقتصاد پاروزن می خواهیم نه دادزن

همچنین آلبرت بغوزیان، کارشناس بانکی در این نشست با بیان اینکه هم اکنون افراد بسیاری در نظام بانکی اظهارنظر می کنند و فریاد می زنند، گفت: اکنون نظام بانکی ایران به دادزن نیاز ندارد، بلکه ما پاروزن هایی می خواهیم که بتوانند قایق نظام بانکی را به سلامت به ساحل برسانند.

این کارشناس ارشد مسائل بانکی تصریح کرد: انجمن بانکداران خبره می تواند درد را شناسایی و درمان کند، چرا که در هر دوره مدیریتی دولت ها، برخی مسائل مطرح شده اما به سرانجام نرسیده است.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی