دوشنبه, 16 مرداد 1396 - 11:53

تولید نخستین موتورسیکلت با فناوری چاپ سه بعدی

شرکت ایرباس معمولا با هواپیماهای غول پیکر مسافربری شناخته می شود؛ اما اکنون یکی از زیرمجموعه های این شرکت با نام APWorks، نمونه ی اولیه ی نخستین موتورسیکلت چاپ سه بعدی دنیا را طراحی و تولید کرده است.

به گزارش زومیت،APWorks می گوید اولین شاسی موتورسیکلت را با روش چاپ سه بعدی از پودر آلومینیوم تولید کرده است. این نمونه اولیه که با نام لایت رایدر (Light Rider) شناخته می شود، دارای یک قاب با اسکلت بندی بیرونی است و به کمک یک موتور الکتریکی ۶ کیلوواتی با ۱۳۰ نیوتن متر گشتاور، حرکت می کند. وزن این نمونه، تنها ۳۸ کیلوگرم است که نسبت قدرت به وزن بسیار خوبی برای این موتورسیکلت خواهد بود.

یواخیم زتلر، مدیر عامل شرکت APWorks، می گوید:

ساختار توخالی پیچیده و شاخه ای این موتورسیکلت نمی توانست با استفاده از فناوری های تولید متعارف مانند ماشین کاری یا جوش کاری تولید شود.

طبق گزارشات رسیده، آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی به نام اسکالمالوی که در این مدل استفاده شده، مستحکم تر از تیتانیوم است. در نتیجه قاب این شاسی وزنی حدود ۶ کیلوگرم (۱۳ پوند) دارد. این آلیاژ نسل دومی، از ترکیب آلومینیوم-منیزیم-اسکاندیوم ساخته شده است که شرکت سازنده ادعا می کند از همه مواد آلومینیوم – سیلیکونی که امروزه در چاپگرهای سه بعدی استفاده می شود، مقاومت بیشتری دارد.

به گفته وب سایت شرکت APWorks، الگوریتم های بیونیک ساختار قاب ارگانیک این موتورسیکلت را با استفاده از ساختار مهندسی آلتیر تعریف می کنند. این روش هوافضایی، سختی فوق العاده ای به موتورسیکلت می بخشد و استفاده مطلوب و بهینه از مواد به کاررفته در آن را تضمین می کند.

لایت رایدر برای حداکثر سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت طراحی شده است که برای حرکت در ترافیک شهری کافی است. ضعف این موتورسیکلت در محدوده رانندگی تا ۶۰ کیلومتر است؛ به این معنی که رفت وآمدهای کوتاه و شارژ مجدد باتری، لازمه ی آن خواهد بود (زمان شارژ توسط سازنده مشخص نشده است).

دیگر  نکته ی مهم  درباره این موتورسیکلت قیمت جالب آن است: فقط ۵۶ هزار دلار آمریکا! البته، با توجه به تولید محدود ۵۰ دستگاه، صاحبان این موتورسیکلت بخشی از یک گروه نسبتا منحصربه فرد خواهند بود. درحالی که در نگاه اول، لایت رایدر به راحتی می تواند به عنوان دوچرخه در نظر گرفته شود، فقدان پدال باعث می شود که به عنوان موتورسیکلت تعریف شود؛ پس لزوما نیاز به مجوز تردد در جاده، گواهینامه و بیمه موتورسیکلت خواهد داشت. مأموران بخش راهنمایی و رانندگی در  کشورهایی که نیاز به گواهینامه رانندگی موتورسیکلت دارند، مطمئنا وقتی شما را ببینند که سوار بر لایت رایدر رانندگی می کنید شوکه و سردرگم می شوند؛ ضمن اینکه نماینده ی بیمه از قیمت این موتورسیکلت تعجب خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی