شنبه, 14 مرداد 1396 - 16:58

پژو 308 ریسینگ کاپ، چه ویژگی هایی دارد؟

خرید نسخه ی مسابقه ای پژو 308 کاپ، برای عموم مردم آزاد است و هر کس که علاقه مند به رقابت های سرعت باشد، می تواند آن را خریداری کند.

به گزارش زومیت،در حدود بیست سال پیش، شرکت پژو در حوزه ساخت ماشین های مسابقه ای، تبحر زیادی داشت. از رقابت های رالی داکار گرفته تا مسابقات 24 ساعته لمانز، پژو تقریبا در همه رقابت های موتوراسپرت به مقام های قهرمانی متعدد دست یافته است. به هر حال خودروهای افسانه ای که تحت مقررات گروه B، ساخته شده اند از دسترس مردم عادی خارج هستند؛ ولی اگر کسی بخواهد تغییر کند و به یک راننده مسابقه  تبدیل شود، پژو برای او خودرویی مناسب سراغ دارد.

ابتدا نگاهی به تاریخچه خودروی پژو 308 ریسینگ کاپ داشته باشیم. اوایل سال ۲۰۱۴، نظر مهندسان پژو اسپرت به مدل 308 جلب شد و پس از اعمال تغییرات تخصصی در اوایل سال ۲۰۱۵، خودروی 308 GTI، متولد شد. در همین سال پژو اسپرت با بهینه سازی عملکرد این خودرو، 308 ریسینگ کاپ را در نمایشگاه فرانکفورت معرفی کرد.

این ابرهاچبک مسابقه ای، به پیشرانه ‍۱.۶ لیتری با توربوی حجیم 208 T16 Pikes Peak، مجهز است که ۳۰۴ اسب بخار قدرت تولید می کند. با در نظر گرفتن وزن ۱۱۰۰ کیلوگرمی خودرو و قدرت پیشرانه، به ترکیب مناسب این دو پی می بریم. پژو 308 ریسینگ کاپ،  براساس پلتفرم خودروی 308 GTI، ساخته شده است، ۱۹۱۰ میلی متر عرض، کیت  بدنه عریض و چرخ های ۱۸ اینچی دارد.

گیربکس سرعتی با پدال های تعویض دنده روی فرمان و چراغ های LED مدرن، قدرت پیشرانه را به چرخ های جلو منتقل می کند. با تمام این مشخصات رویایی، ۸۴,۷۰۰ دلار قیمت دارد؛ ولی کسی که بخواهد با این خودرو پابه پای سوپراسپرت ها رقابت کند، به یک تیم مهندسی و متخصص در مسابقات، نیاز پیدا می کند.

در فضای داخلی این خودرو، مثل سایر خودروهای مسابقه ای خبر از امکانات رفاهی مثل رادیو و صندلی راحت نیست. برای چنین خودرویی؛ وزن کم، اولویت دارد و باید تا حد امکان اجزای اضافی حذف شوند. در واقع داخل پژو 308 کاپ را می توان به یک فضای خالی با دکمه و سوئیچ هایی مشابه هواپیما به همراه قفسه ضد واژگونی (Roll Cage) و یک فرمان، توصیف کرد. فقدان سیستم ABS و هرگونه دستیار الکترونیکی امنیتی، به معنی این است که در شرایط بحرانی همه چیز به راننده بستگی دارد.

ممکن است از دور، پژو 308 ریسینگ کاپ، شبیه به 308 GTI، به نظر برسد؛ اما با بررسی آن از نزدیک بدون تردید به این نتیجه می رسید که این خودرو مناسب مسابقه است. فاصله این ابرخودرو از سطح زمین بسیار کم است و برای اینکه تایرهای صاف و صیقلی بزرگ را به خوبی در بدنه خود جای دهد، نسبت به مدل استاندارد بدنه عریض تری دارد.

ترکیب شاسی عریض و چر خ های صاف، چسبندگی زیادی برای این پژو به ارمغان می آورد. کیت بدنه خشن 308 کاپ، نیروی عمودی زیادی تولید می کند؛ بال پشتی عظیم این خودرو به تنهایی در تولید نیروی عمودی ۱۰۰ کیلوگرم نقش دارد. شکافنده هوای جلو، سینی صاف و توزیع کننده هوای پشتی، وظیفه کنترل هوا را در پیرامون خودرو برعهده دارند.

قبل از اینکه وارد پیست مسابقه شوید، باید مرحله بسیار دشوار سوار شدن (به دلیل وجود قفسه رول) داخل این خودرو را پشت سر بگذارید. صندلی مثل یک آدم خوار شما را در آغوش می گیرد و برای بستن کمربند باید از شخص دیگری کمک بگیرید! استارت موتور خودرو نیاز به فشردن دکمه های متعددی دارد و سروصدای زیادی ایجاد می کند. در دست اندازها و قسمت های ناهموار مسیر تمامی شوک و ضربه حاصل، به داخل کابین منتقل می شود و در عین حال که سرسام آور است راننده را از وضعیت زیر خودرو مطلع می کند.

بزرگ ترین تفاوت خودروهای جاده ای با خودروهای مسابقه ای، واکنش است. در خودروهای مسابقه ای تاخیری بین زمان عمل راننده و واکنش ماشین وجود ندارد. در نتیجه خودروی پژو 308 کاپ، سریع و با دقت به نقطه دلخواه شما حرکت می کند. در سرعت های بالا راننده می تواند نیروی عمودی زیاد وارد بر این خودرو را حس کند. هر چه سرعت بیشتر شود این نیرو هم افزایش پیدا می کند و حتی ممکن است از نظر حفظ تعادل خودرو، خطرناک شود.

از سویی دیگر، سواری پژو 308 کاپ، مثل هر خودروی مسابقه ای دیگری، آسان و پرهیجان است؛ با این حال تمرکز کامل راننده را می طلبد. این خودرو در مسیرهای مستقیم بسیار سریع است؛  اما نکته جالب امکان سرعت گیری در پیچ ها است و اینجا اهمیت تثبیت جایگاه راننده روی صندلی مشخص می شود.

پژو 308 ریسینگ کاپ، خودرویی با عملکرد قوی و سروصدای زیاد است؛  صدا و لرزش پیشرانه و سیستم انتقال قدرت خودرو در هر نقطه اتاقک احساس می شودکه البته برای علاقه مندان دنیای موتوراسپرت بسیار جالب است. با توجه به ویژگی های ذکر شده؛  مسلما افرادی هستند که حاضر به پرداخت مبلغ ۸۵ هزار دلار، برای 308 کاپ باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی