دوشنبه, 29 خرداد 1396 - 16:40

سکون حقوقی ها رکود بازار سهام را دامنه دار کرد / ریزش سطح عمومی قیمت ها در بورس

در سومین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران، شاخص های بازار سهام برای سومین روز پیاپی قرمزپوش بودند و شاخص کل با افت 130 واحدی تا رقم 78 هزار و 860 واحد افت کرد اما در معاملات فرابورس ایران آیفکس رشد ۴.۴ واحدی را تجربه کرد. امروز شرکت ارتباطات سیار ایران با ۳۵ واحد تاثیر مثبت سعی کرد دماسنج بازار سهام را تا حدی بالا بکشد.

همچنین صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز با ۳۳ واحد اثر مثبت روی نوسانات نماگر بورس تاثیر گذاشت. در طرف مقابل نماد پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و بانک تجارت هر یک به ترتیب ۲۸، ۲۱ و ۲۰ واحد تاثیر کاهنده روی دماسنج بازار سهام داشتند.

با گروه های بازار سهام

در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای بیش از نیمی از نمادها روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کردند و تعدادی نیز توانستند مقداری رشد کنند. خودرویی ها نیز برای چندمین روز پیاپی روند کاهشی در قیمت سهام  شان را شاهد بودند، اما تعدادی از نمادهای گروه فلزات اساسی توانستند در حرکتی متفاوت تر شرایط افزایشی را در قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله تجربه کنند. در گروه قند و شکر نیز شرایط چندان متفاوت نبود و قیمت سهام اکثریت قریب به اتفاق شرکت های قندی روند کاهشی را در پیش گرفتند.

کاهش سودآوری شرکت های بورسی

بورس تهران در حالی معاملات خود را به روندی متعادل آغاز کرد که در پایان معاملات به دلیل تداوم سکون حقوقی ها و در عین حال عدم گردش نقدینگی در کلیت معاملات بازار سهام، بازاری سراسر رکودی را با قرمزپوش شدن نماگرهای منتخب این بازار رقم زد. در عین حال اخبار مجامع برگزار شده اکثر شرکت ها نشان می دهد که خبر خوبی در آنها نیست و اوضاع تولید و فروش شرکت های بورسی همچنان خراب است. این موضوع اثرات متقابلی بر قیمت سهام شرکت ها در بورس بر جای گذاشته و با ریزش سطح عمومی قیمت ها و افت شاخص ها روبرو هستیم.

همچنین قیمت انواع کالاها و مواد در بازارهای جهانی در مسیر نزولی قرار دارد و همین امر به تشدید فشارها و کاهش سودآوری شرکت های بورسی دامن می زند. تنها روزنه ای که می تواند چشم انداز برخی از شرکت ها را روشن کند، رشد تدریجی قیمت ارز است. با رشد قیمت ارز، وضعیت فروش و رشد سودآوری شرکت های صادرات محور بهبود می یابد و شاهد تعدیلات مثبت در این دسته از سهم ها خواهیم بود.  

بازدهی 70 درصدی یک شرکت دارویی طی یکماه

سه صنعت محصولات کاغذی، قندو شکر و رایانه و فعالیت های وابسته به آن در صدر بیشترین بازدهی از ابتدای سال تا هفته منتهی به 24 خرداد قرار گرفتند. محصولات کاغذی با کسب بازدهی 62.2 درصد، قندوشکر با 51.9 درصد و رایانه با 40.5 درصد بیشترین میزان بازدهی را از ابتدای سال تا کنون داشتند.

صنعت "فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط" به همراه دو صنعت استخراج کانه های فلزی و ساخت محصولات فلزی کمترین بازدهی را داشتند. بدین ترتیب صنعت فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط با منفی 18.3 درصد، کانه های فلزی با منفی 9.7 درصد و محصولات فلزی با منفی 6.2 درصد، کمترین بازدهی را در بازه زمانی مذکور داشتند.

پرریسک ترین صنایع در این دوره زمانی به ترتیب متعلق به سه صنعت استخراج زعال سنگ با 4.5 درصد، استخراج سایر معادل با 3.4 درصد و محصولات کاغذی با 2.8 درصد بوده است. در هفته منتهی به 24 خرداد شرکت نیرو ترانس با 20.5 درصد، صنایع جوشکاب یزد با 14.3 درصد، قند لرستان با 14.2 درصد، آهنگری تراکتورسازی ایران با 12.3 درصد و کارتن ایران با 11 درصد بیشترین بازدهی را در این هفته داشتند.

همچنین شرکت بین المللی محصولات پارس با کاهش 16.5 درصدی، قند ثابت خراسان با منفی 12.7 درصد، سرمایه گذاری ملت با منفی 11.3 درصد، تولیدی کاشی تکسرام با منفی 10.1 درصد و کاشی پارس با منفی 10.1 درصد بیشترین کاهش قیمت را در طول یک هفته کاری داشتند. اما در طول یک ماه دارویی لقمان با 70 درصد، قند لرستان با 41.7 درصد، کارتن ایران با 34.5 درصد، معدنی دماوند با 30.6 درصد و شهد با رشد 22.5 درصدی در کورس رقابت شرکت های بورسی بیشترین بازدهی را از آن خود کردند.

در این میان سیمان هگمتان با کاهش 20.4 درصدی، قند ثابت خراسان با منفی 18.1 درصدی، بین المللی محصولات پارس با منفی 17.8 درصدی، پست بانک ایران با منفی 17.3 درصد و فیبر ایران با منفی 15.7 درصد بیشترین کاهش قیمت را در طول یک ماه گذشته داشتند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی