پنج شنبه, 16 دی 1395 - 11:30

گجت هایی برای راننده های تاکسی

رانندگی، آن هم در خیابان های شلوغ و پرتردد شهری مثل تهران کار ساده ای نیست. بسیاری از افراد معتقدند کیفیت رانندگی، بیش از هر چیز به اعصاب و تسلط رانندگان بستگی دارد.  در این میان رانندگان تاکسی به عنوان افرادی که همواره در مسیرهای مختلف شهر می رانند، جزو افرادی هستند که بیشترین فشار را متحمل می شوند. برای معرفی گجت مشاغل این هفته سراغ رانندگان تاکسی رفته ایم. بنابراین در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

***

Centrodyne S700 Taximeter

استفاده از انواع تاکسیمتر در سیستم تاکسیرانی موضوع عجیب و تازه ای نیست. در واقع دستگاه های تاکسیمتر از دیرباز به عنوان بخشی از وجهه اعتباری سازمان تاکسیرانی در نظر گرفته می شوند. تاکسیمتر جدید Centrofyne S700 محصولی مفید و کاربردی برای تمامی رانندگانی است که قصد دارند مسیر خود را با دقت بالاتری طی کنند.

مدل s700 که با قیمت 150 دلار به فروش می رسد، قابلیت هایی جدید شامل ارسال اطلاعات به تلفن همراه کاربر را در خود جای داده است. جالب است که کاربران می توانند از طریق این اطلاعات پرونده ای منظم از مسیرهای رفت و آمد خود تنظیم کنند و حتی به رونق یا عدم رونق کسب و کار خود توجه کنند.  افزون بر همه اینها وجود این تاکسیمتر هوشمند به افزایش اطمینان مسافران نسبت به سیستم تاکسیرانی موثر است.

***

Zubie

یکی از دستگاه های فوق العاده و امنیتی که برای اغلب رانندگان مفید به نظر می رسد، دستگاه zubie است. این محصول، تامین چندگانه برخی از کلیدی ترین موارد مورد نیاز کاربران را بر عهده دارد. برای مثال، از طریق این گجت ارزشمند، می توان وای فای مورد نیاز سرنشینان خودرو را تامین، وضعیت ماشین را ردیابی، اطلاعات مرتبط با نوع رانندگی را ثبت و نقشه حرکت خودرو را به شکل دیجیتال ارزیابی کرد.

  این محصول که با قیمت تقریبی 100 دلار به فروش می رسد، گزینه ای مناسب برای رانندگان حرفه ای و غیر حرفه ای محسوب می شود. این محصول چندگانه زیر داشبورد ماشین وصل می شود و فضای بسیار کمی را اشغال می کند.

***

GPS Based Taxi Meter

یکی از محصولاتی که استفاده از آن نه تنها در تاکسی ها، بلکه حتی در ماشین های عادی نیز حائز اهمیت است دستگاه های GPS یا به عبارتی تعیین کنندگان موقعیت مکانی هستند. این دستگاه ها، در مدل های متعددی ارائه می شوند. اما مدل مورد نظر ما نه تنها GPS است، بلکه تاکسیمتر هم هست. افزون بر اینها، به ثبت اطلاعات آب و هوا، دما و زمان نیز می پردازد. 

بنابراین بررسی کاغذ این نوع از تاکسیمترها اطلاعات قابل توجهی را در اختیار کاربران قرار می دهد. آنتن دهی این دستگاه بسیار قوی است و تا دامنه L1 850/1900MHz and 900/1800MHz نیز سرویس ارائه می دهد.

افزون بر اینها دستگاه مذکور قادر به ثبت بالغ بر 15 هزار گزارش است. این موضوع برای تاکسی دارهای پر رفت و آمد که مسیرهای مشخصی را طی نمی کنند، بسیار مهم است. دامنه دمایی که این دستگاه ثبت می کند از منفی 10 درجه تا مثبت 60 درجه است و نور و طراحی صفحه نمایشی قابل قبول دارد. این محصول با قیمت 107 دلار به فروش می رسد.

***

Mirror Car DVR

استفاده از دوربین های امنیتی، روشی مناسب برای تامین امنیت سرنشینان داخل خودرو است. اما دوربین هایی که زاویه هایی مختلف را تحت پوشش خود قرار دهند و کیفیت تصویر مناسبی هم داشته باشند، پر تعداد نیستند. دوربین های دوگانه Mirror car DVR از جمله محصولاتی هستند که از هر زاویه ای فضای دید کاربر را پوشش می دهند.

  Mirror car DVR ، دوربین های امنیتی جدید و باکیفیتی هستند که با قیمت تقریبی 47 دلار به فروش می رسند. بنابراین گزینه ای مناسب برای استفاده در تاکسی ها محسوب می شوند. نکته مهم در مورد این دوربین ها مخفی بودن لنزها است.

  لنز این دوربین ها به شکلی بسیار ظریف پشت آینه قرار گرفته اند و هیچ گونه مزاحمتی برای سرنشیان خودرو ایجاد نمی کنند. زاویه تحت پوشش این دوربین ها تا 170 درجه وسعت دارد. افزون بر اینها، این دوربین ها قابلیت دید در شب دارند و از طریق سیستم کنترل از راه دور (به واسطه تلفن همراه یا تبلت) مدیریت می شوند.  براساس همه این اطلاعات است که دوربین های Mirror car DVR گزینه ای مناسب برای رانندگان شیفتی و افرادی که در طول شب مسافران را جا به جا می کنند هستند.

***

Guangzhou camera

یکی از نکات امنیتی که می تواند در سیستم تاکسیرانی رعایت شود، استفاده از دوربین های هوشمند است. دوربین های مختلفی در بازار وجود دارند کهguangzho camera جزو نسخه های رسمی و البته دولتی این نوع گجت ها محسوب می شود.

دوربین های گوانگژو که اخیرا در تاکسی های ویژه دولت چین مورد استفاده قرار می گیرند، به چراغ LED و حسگر حرکتی نیز مجهز هستند و این دوربین های دوکاره قابلیت عکس و تصویربرداری همزمان دارند و می توانند از طریق اپلیکیشن نصب شده در تلفن همراه کاربر نیز کنترل شوند. 

استفاده از سیستم گوانگژو که اخیرا در تاکسی های چینی رایج شده، روشی جدید و مطمئن برای حذف هر نوع مشکل بین مسافر و راننده است. در واقع از زمانی که استفاده از این سیستم رایج شده است، نرخ شکایات مرتبط با رفتار راننده یا مسافر نیز به حداقل رسیده است؛ این موضوعی است که به طور ویژه برای شهرهای مهم و پرترددی مثل پکن حائز اهمیت بسزایی است و استفاده از این سیستم توسط سازمان تاکسیرانی چین به طور آزمایشی انجام می شود و هزینه مشخصی ندارد.

***

GRAP TAXI

سیستم تاکسیرانی در کشورهایی مثل سنگاپور و چین، سیستمی مدرن و منحصر به فرد است. طی سال های اخیر سیستم هوشمند GRAP TAXI با هدف افزایش کارکرد تاکسی های محلی به راه افتاد؛ سیستمی که به واسطه آن بیش از 60 هزار تاکسی چین به سامانه هوشمند مجهز شدند. نصب سامانه های هوشمند در تاکسی ها موضوع عجیب و دور از ذهنی نیست.

اما اهمیت سیستم GRAPTAXI به سبب ارتباط تنگاتنگ خودروهای محلی با یکدیگر و پوشش دهی سرتاسری در تمامی نقاط شهر است. در واقع با کمک این سامانه می توان اطمینان داشت که در هر نطقه از شهر شلوغی مثل شانگهای هم که باشی به سامانه تاکسیرانی دسترسی خواهی داشت.

در این سامانه منحصر به فرد هر راننده به کد محلی و منطقه ای خاصی مجهز است و سیستم تاکسیرانی با پیج کردن راننده ها در سریع ترین زمان ممکن به آنان دسترسی خواهد داشت یا حتی الگوریتم های ترافیک را پیدا می کند. با توجه به اینکه این سامانه با کمک دولت در حال اجراست، بنابراین قیمت مشخصی ندارد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی