پنج شنبه, 16 دی 1395 - 13:45

کاستاریکا؛ کشوری که تقریبا قید سوخت های فسیلی را زده

کشور کاستاریکا سومین کشور پاک دنیا در سال 2016، در حال نزدیک شدن به پله نخستین کشور پاک دنیاست که قصد دارد 100 درصد انرژی خود را بدون سوخت فسیلی تامین کند. این کشور سال گذشته میلادی، توانست 98درصد از برق خود را از انرژی های پاک تامین کند.

این کشور آمریکای لاتین در سال 2016 نتوانست به وعده جاه طلبانه مسئولان و مقامات محلی مبنی بر تامین 100درصدی انرژی برق از انرژی های پاک جامه عمل بپوشاند، اما در بهترین حالت توانست 98درصد از برق خود را از انرژی های پاک تولید کند. این کشور تقریبا سوخت  های فسیلی را فراموش کرده و تنها 1.88درصد از نفت و گاز در تولید انرژی  خود استفاده می کند.

دستیابی به چنین موفقیت بزرگی برای کاستاریکا سال های زیادی هزینه داشت تا به طور کامل بتواند از منابع طبیعی تجدید پذیر برق تولید کند. این کشور با مساحت 51هزار کیلومتر و با به کار گیری چهار عنصر آب، خاک، هوا و آتش برق تولید می کند و سوخت فسیلی را تقریبا از یاد برده است.

انرژی ترکیبی از سلطه آب و زمین گرمایی

سال گذشته انرژی کشور کاستاریکا، فقط 1.9درصد با سوخت های فسیلی تامین شد. با ثبت این رکورد، کاستاریکا از بسیاری از کشورهای توسعه یافته که در حال به کارگیری فناوری های مختلف انرژی های پاک هستند، جلو زد. این کشور با جمعیت 4.9میلیون نفر بخش عمده برق خود را به وسیله تجهیزات عظیم برق آبی تامین می کند.

در این کشور رودخانه های متعدد و باران های موسمی زیادی وجود دارد. واحدهای تولید انرژی زمین گرمایی و توربین های بادی نیز از منابع اصلی تامین انرژی هستند. اما نیروی خورشیدی و زیست توده سهم کمی در سبد تامین انرژی کاستاریکا دارند. کاستاریکا همچنین با 116 آتشفشان یک قلمروی مهم آتشفشانی و منبع انرژی زمین گرمایی است.

یکی از ویژگی های زمین شناسی مهم برای تولید برق، زمین گرمایی است که کاستاریکا در این مورد غنی است.  بنابراین دولت این کشور با سرمایه گذاری قابل توجهی در توسعه انرژی زمین گرمایی، توانسته حدود 12درصد از برق مورد نیاز خود را از این طریق تامین کند. در واقع بخار آب موجود در زیر زمین با چرخاندن توربین های انرژی، برق مصرفی 5 میلیون نفر از جمعیت این کشور را تامین می کند. منبع سوم تولید انرژی در این کشور، باد است که سهم 10درصدی دارد.

250 روز پاک در کاستاریکا

کاستاریکا در سال گذشته 250 روز انرژی خود را بدون سوخت فسیلی تامین کرد. کاستاریکا با دست یافتن به استقلال در زمینه انرژی از دسامبر سال 2015 به عنوان یک مدل در تولید برق از انرژی های پاک تبدیل شده است. کنفرانس تغییر اقلیم پاریس نیز این کشور را به عنوان یک کشور موفق در زمینه تولید برق از انرژی آب معرفی کرده است.

با توجه به مراکز رسمی کاستاریکا این کشور 74درصد از انرژی برق خود را با انرژی آب تامین می کند. امکانات کاستاریکا اجازه می دهد شرکت ملی انرژی این کشور بتواند مازاد انرژی را به کشور های همسایه صادر کند و همچنین روند توسعه منابع انرژی گران تر مثل خورشید و باد را نیز تسریع بخشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی