یکشنبه, 30 آبان 1395 - 14:30

کارت اعتباری خرید کالای ایرانی

طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی یکی از ابتکارات بانک مهر اقتصاد است که در راستای کمک به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی طراحی شده و مشتریان می توانند با این کارت از تسهیلات ارزان قیمت برای خرید کالای ایرانی استفاده کنند.

هدف از طراحی کارت اعتباری کالای ایرانی در بانک مهر اقتصاد

بانک مهر اقتصاد، با هدف عدالت اجتماعی و دسترسی همه مردم عزیز ایران اسلامی به منابع بانکی و در راستای حمایت از کار و سرمایه ایرانی، برای نخستین بار در نظام بانکی کشور و در سال 1390 اقدام به طراحی کارت اعتباری کالای ایرانی نمود و این اقدام بانک براساس مطالعات میدانی از تولید داخلی و توان خرید مردم و کاملاً علمی صورت گرفت.

از آنجاییکه بازار داخلی در یک دهه اخیر با رکود شدید مواجه شده بود و اساسی ترین دلیل آن، به خاطر کاهش توان خرید مردم بود که ریشه اصلی در تورم افسار گسیخه در این دوره می باشد.

بانک برای کمک به رونق بازار و حمایت از تولید، در گام نسبت کارت اعتباری کالای ایرانی را طوری طراحی نمود تا:

1)توان خرید مردم افزایش یابد.

2)مبلغ تسهیلات در اختیار تولید کننده داخلی قرار گیرد.

نکته اساسی طرح کارت اعتباری کالای ایرانی بانک مهر اقتصاد در این نکته نهفته هست که مبلغ تسهیلات در اختیار مشتری قرار داده نمی شود تا مجاز به هر خرید در فروشگاه باشد، بلکه بانک به مشتریانی کارت اعتباری کالای ایرانی ارائه خواهد نمود که نسبت به خرید کالای داخلی اقدام نماید تا مجاز به خرید کالای خارجی نباشد که نتیجه آن کمک به واردات کالا و اقتصاد کشورهای خارجی باشد.

بر همین اساس در بانک مهر اقتصاد تلاش گردید، مدلی ویژه طراحی و پیاده سازی شود که مبلغ خرید به دست تولید کننده داخلی قرار گیرد که به حمدالله با کارت اعتباری این بستر فراهم گردید.

روش کلی کار به شرح زیر می باشد:

1)ابتدا با تولید کننده داخلی توافق شده و قرارداد منعقد می گردد.

2)در فروشگاه های تولید کننده پایانه فروش خاص طرح نصب و راه اندازی می گردد.

3)مطابق ضوابط بانک به مشتریان کارت اعتباری ارائه می شود.

4)مشتری به فروشگاه مراجعه و نسبت به خرید اعتباری  (نسیه) اقدام می نماید.

5)بانک مبلغ خرید مشتری را به صورت خودکار براساس نوع برندی که مشتری خرید نموده است به حساب تولید کننده مورد نظر واریز خواهد نمود و این امر کاملاً سیستمی صورت خواهد گرفت.

نکته: در این روش امکان واگذاری کالای خارجی توسط فروشگاه ها مقدور نخواهد بود، زیرا مبلغ خرید مشتری به صورت خودکار به حساب تولید کننده واریز خواهد شد و فروشگاه برای دریافت وجه کالا یا حق العمل کاری خود باید از تولید کننده طلب نماید، بر همین اساس چنانچه فروشنده کالای غیر  در اختیار مشتری قرار داده باشد، هرگز به وجه خود نخواهد رسیدو ضرر و زیان این کار بر عهده خود فروشگاه خواهد بود.

شعار بانک مهر اقتصاد: چرا کاری را انجام دهیم که موجب رکود بازار داخلی و رونق تولید خارجی شود.

روش اجرای طرح کارت اعتباری کالای ایرانی در بانک مهر اقتصاد

1)گام دوم  (پس از طراحی): اجرای آزمایش سرد طرح کارت اعتباری کالای ایرانی:

به لحاظ درجه اهمیت واریز مبلغ خرید اعتباری به حساب هر یک از تولید کننده ها، چندین مرحله آزمایش سرد طرح در بانک صورت پذیرفت تا اطمینان حاصل شود که مبلغ خرید به حساب فروشنده واریز نمی شود، بلکه به حساب تولید کننده مورد نظر واریز می شود.

بر همین اساس کار به جدید دنبال شد که نتیجه اقدام جهادی هر یک از بخش ها  (معاونت فن آوری اطلاعات و ارتباط– معاونت اعتبارات و بین الملل و معاونت طرح و توسعه) در پایان سال 1391 به ثمر نشت و اجرای آزمایش سرد طرح کارت اعتباری کالای ایرانی به تأیید رسید.

2)گام سوم: شناسایی تولید کننده ها برای ورود به طرح کارت اعتباری کالای ایرانی:

با توجه به مطالعات میدانی بعمل آمده، مقرر گردید طرح در حوزه لوازم خانگی اجرایی شود، بر همین اساس طی جلسات متعدد با تولید کننده های لوازم خانگی، مقرر گردید با یکی از بزرگ ترین تولید کننده لوازم خانگی طرح به صورت آزمایشی در یکی از استان های کشور اجرایی گردد و پس از بررسی عملکرد شعب بانک و مشتریانی که نسبت به خرید اعتباری اقدام نموده اند، توسعه کارت اعتباری کالای ایرانی به سایر تولید کننده ها صورت گیرد.

3)گام چهارم: اجرای آزمایش گرم طرح کارت اعتباری کالای ایرانی

به منظور رفع موانع و مشکلات احتمالی نرم افزاری و سخت افزاری طرح کارت اعتباری کالای ایرانی، با توجه به توافق صورت گرفته با تولید کننده، اجرای آزمایش گرم طرح با مشتریان در استان اصفهان صورت گرفت که به حمدالله پس از بررسی عملکرد مشتریان و شعب بانک، طرح با موافقت کامل انجام پذیرفت.

4)گام پنجم: اجرای سراسری طرح کارت اعتباری کالای ایرانی در شعب بانک مهر اقتصاد

پس از اجرای آزمایشی و ارائه گزارش آن به مدیرعامل محترم بانک، موافقت اجرایی سراسری طرح توسط ایشان صادر گردید، بر همین اساس در تاریخ 15/02/1392 دستورالعل اجرایی طرح، با تخصیص بودجه طرح برای اجرا به سراسر کشور ابلاغ گردید، به طوریکه تاکنون بالغ بر 12.000 کارت اعتباری کالای ایرانی واقعی صادر گردیده که مشتریان از کالای ایرانی بهرهمند شده و وجه آن در اختیار تولید کننده داخلی قرار گرفته است.

5)گام ششم: توسعه کارت های اعتباری کالای ایرانی به سایر بخش ها و تولید کننده ها

بانک در نظر دارد برای توسعه کارت اعتباری به سایر بخش های بازار لوازم خانگی و حتی سایر بخش های بازار، دستورالعمل اجرایی توسعه کارت اعتباری را پس از نهایی سازی برای اجرا به شعب بانک ابلاغ نماید که به اختصار بازارهای مورد هدف به شرح زیر اعلام می گردد:

1)حوزه حمل و نقل: کارت اعتباری ویژه راننده های اتوبوس، کامیون، لودر و. . . برای خرید لوازم یدکی، لاستیک، بیمه نامه و. . .

نکته: در این بخش با تولید کننده لوازم یدکی، لاستیک و. . . قرارداد منعقد خواهد شد تا راننده ها نسبت به خرید لوازم داخلی اقدام نمایند.

2)حوزه بهداشت و درمان: ویژه خانواده ها و زوج های جوان، برای دندان پزشکی، ناباروری و. . .

3)کارت اصناف: ویژه مغازه دارها برای خرید عمده و مستقیم از تولید کننده ها

نکته: در این بخش نیز با تولید کننده های داخلی قرارداد منعقد خواهد شد تا مغازه دارها از این تولید کننده ها خرید عمده انجام دهند.

رئیس اداره توسعه بازار و طراحی محصول بانک مهر اقتصاد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی