شنبه, 02 بهمن 1395 - 10:10

چنگ و دندان تیز کردن گوشی های ارزان قیمت برای به زیر کشاندن برند های معروف / چین بازار تلفن همراه را می بلعد

اغراق نیست اگر اقتصاد چین را به دو دوره پیش و پس از دهه 70 میلادی تقسیم کنیم. درواقع اقتصاد این کشور در دهه های پس از 70 میلادی، روندی رو به رشد و بسیار سریع را طی کرد تا جایی که اکنون چین پس از ایالات متحده در مقام دومین کشور قدرتمند جهان در حوزه اقتصادی ایستاده است.

در این میان بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بخش مهمی از رشد اقتصادی این کشور مدیون پیشرفت در حوزه فناوری است. براساس آمارهای جهانی تنها در سال 2015 صادرات چین در حوزه فناوری سهمی بالغ بر 43.7درصد از بازار را به نام خود ثبت کرد و البته عنوان صادر کننده برتر این بخش در آسیا را نیز به دست آورد.

از سوی دیگر چین سهم عمده ای از کاربران تلفن همراه در جهان را شامل می شود. درحال حاضر چین دارای 600 میلیون کاربر تلفن همراه است؛ کاربرانی که بیش از 88 درصد از آنها از تلفن های همراه هوشمند استفاده می کنند و جالب تر اینکه اغلب این کاربران تلفن های همراه وطنی را در دست دارند. اگرچه این تعداد کاربر تلفن همراه داخلی می تواند آرزوی هر شرکت تولید کننده چینی را برآورده کند، اما تلفن های همراه چینی در بخش صادرات نیز عملکرد قابل قبولی دارند.

تلفن های همراه چینی بازار جهانی را تسخیر می کنند؟

نگاهی به مشخصات تلفن های همراه چینی نشان می دهد این تلفن ها چه از نوع میان رده باشند و چه از نوع بالا رده، توان رقابتی قابل توجهی برای مبارزه با تلفن های همراه شرکت های مشهوری مثل سامسونگ و اپل دارند. اما این تنها نکته مهم نیست. بسیاری از علاقه مندان به تلفن های هوشمند ناچارند برای خرید مدل های جدید و پیشرفته تلفن های همراه دلخواه خود هزینه های سنگینی را متحمل شوند، تا جایی که اگرچه باورنکردنی به نظر می رسد، اما گاهی کار به فروش کلیه هم می رسد.

با این وجود تلفن های همراه چینی نه تنها قیمت بالایی ندارند، بلکه با قیمت هایی مناسب و امکاناتی قابل توجه برای اغلب شهروندان با تمکن مالی متوسط قابل خریداری هستند. شاید تا همین دو،  سه سال اخیر کمتر فردی پیدا می شد که با برندهای چینی آشنایی داشته باشد، اما اکنون نام های شیائومی، هواووی، لنوو و... برای اغلب کاربران نام هایی شناخته شده هستند.

اما موضوع مهم دیگری که در خصوص اقبال بلند برندهای تلفن همراه چینی مطرح می شود، به تولیدات متنوع این شرکت ها مرتبط است. درواقع برخی از این برندها نه تنها در حوزه تلفن همراه، بلکه در تولید نمایشگر، تبلت، تلویزیون و... نیز فعالیت قابل توجهی دارند. این تولید چندوجهی کمک می کند تا روند آشنایی کاربران با محصولات این شرکت ها تسهیل شود.

شیائومی؛ اپل چینی ها

یکی از نظراتی که اخیرا در بسیاری از مقالات معتبر در حوزه فناوری تکرار می شود، بالا رفتن روزبه روز کیفیت تولیدات شرکت شیائومی است. تا جایی که تلفن های همراه این شرکت به عنوان رقبای آیفون و برند شیائومی به عنوان رقیب اپل شناخته می شود و حتی عده ای به آن عنوان «اپل چینی» می دهند.

براساس همین پیش بینی ها، احتمال می رود تا پایان سال 2017 برند شیائومی به محبوب ترین محصول بین کاربران 14 تا 18ساله تبدیل شده و به عبارتی دقیق تر قلب کاربران نسل آینده را تسخیر کند.

اما با وجود همه خوش بینی ها، برخی عوامل نیز هستند که می توانند در جریان تسخیر بازار توسط چینی ها وقفه ایجاد کنند. یکی از عمده مشکلات، به نحوه فروش تلفن های همراه در بازار جهانی مرتبط است. اگر نگاهی به وب سایت های مشهور خریدوفروش مثل آمازون یا eby داشته باشید، متوجه خواهید شد که روند فروش تلفن های همراه چینی در این وب سایت ها با محدودیت های قابل توجهی همراه است.

بر همین اساس است که بسیاری از خریداران ناچارند برای تهیه تلفن های همراه مورد علاقه خود به بازارهای سیاه و خاکستری (نیمه رسمی) متوسل شوند و در نتیجه در روند سوددهی شرکت های چینی در بازارهای جهانی وقفه ایجاد کنند.

اما چرا کاربران ساکن کشورهایی مثل انگلستان مشتاق خرید تلفن همراه چینی هستند؟ پاسخ ساده، اما بسیار مهم است؛ قیمت مناسب و بسیار به صرفه، کاربری آسان و دوام مناسب این نوع تلفن های همراه اعتماد کاربران خارجی را جلب کرده است.

از سوی دیگر، طی ماه های پایانی سال 2016 روند مشکلات تلفن های همراه برند سامسونگ و حتی شایعات مشکلات در برخی مدل های آیفون باعث شد برخی کاربران متعصب هم نظر خود را برای خرید تغییر دهند و با نگاهی منعطف تر به بازار خرید تلفن های چینی توجه کنند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی