شنبه, 11 دی 1395 - 13:15

چه چیزی در انتظار رشد اقتصاد جهانی در سال 2017 است

در عرصه جهانی، همیشه دو نوع مشکل وجود دارد؛  مشکلات سیاسی و اقتصادی. مشکلات سیاسی عمدتا غیر قابل حل هستند و مشکلات اقتصادی نیز غالبا غیر قابل درک. در سال های اخیر، تحول بازار های مالی و ظهور نرخ های منفی مشکلاتی هستند که جهان با آنها روبه روست و در کتاب  های راه حل های اقتصادی هنوز راه حل دقیقی برای آنها ارائه نشده است.

با این حال، پیش بینی می شود که پایان سال 2017 وضعیت اقتصاد جهانی به حالت عادی بازگردد. با توجه به رویداد های بزرگ و تأثیر گذار سال 2016، مانند برگزیت و انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا که بازار های جهانی را به شدت تحت تأثیر قرار داده اند، این تغییرات پیش بینی می شود که تا سال 2017 همچنان ادامه داشته باشد.

به عقیده برخی از کارشناسان، انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور می تواند در کوتاه مدت برای اقتصاد آمریکا و به تبع آن اقتصاد جهان تأثیرات مثبتی را به همراه بیاورد. با این حال در بحث بلند مدت تر ترامپ می تواند سایه ای تاریک بر اقتصاد جهان بیندازد. در حال حاضر با توجه به توازن در خطر های موجود چشم انداز باثباتی را برای اقتصاد جهان مشاهده می کنیم و انتظار داریم سال 2016 با رشدی حدود 2.5 درصد برای اقتصاد جهانی به پایان برسد.

اگر این میزان رشد برای 2016 تأیید شود ما شاهد ضعیف ترین رشد اقتصادی از سال 2010 تاکنون بوده ایم. به طور کل نه آمریکا در سال 2016 توانست انتظارات را برای رشد اقتصادی برآورده کند و نه اتحادیه اروپا و انگلیس و نه کشورهای در حال توسعه به رهبری چین. با ورود به سال 2017 انتظار ما برای اقتصاد جهان دستیابی به رشد 2.9 درصدی است که از محل بهبود شرایط در اقتصاد های در حال توسعه که با اتخاذ و اجرای سیاست های پولی حمایتی شکل گرفته است و نیز بهبود شرایط اقتصادی آمریکا تحقق خواهد یافت.

اگر بخواهیم به طور جداگانه اقتصادهای مناطق مختلف را بررسی کنیم باید گفت در زمان حاضر چشم انداز رشد اقتصادی برای سال 2017 برای اقتصاد های پیشرفته مثل کانادا، حوزه یورو و ژاپن تغییر چندانی نکرده است و در بریتانیا و آمریکا چشم انداز رشد اقتصادی به نسبت ماه های قبل بهبود داشته است.

بهبود چشم انداز در مورد بریتانیا در نتیجه رفع هراس ها از مسئله برگزیت بوده است اما همانطور که بعدا توضیح می دهیم از نگاه ما تأثیرات آن، در صورت تصویب برگزیت سخت وارد فاز تازه ای خواهد شد. در میان اقتصاد های نوظهور نیز چشم انداز برای اغلب کشور ها در آسیا، شرق اروپا، آمریکای لاتین، خاورمیانه و شمال آفریقا به نسبت چشم انداز ماه های قبل تغییر چندانی نکرده است.

در اروپا نیز تصمیم بریتانیا برای خروج از حوزه یورو می تواند تأثیراتی شگرف روی اقتصاد این کشور داشته باشد. تأثیرات بلند مدت برگزیت منفی خواهد بود و حتی می تواند استاندارد زندگی در این منطقه را تحت تأثیر قرار دهد. اما شرایط عدم اطمینان مهمی درباره مدت زمانی که طرح خروج بریتانیا کامل شود، وجود دارد.

طرح خروج به اصطلاح نرم که با وجود خروج از حوزه یورو امکان دسترسی به بازار واحد اروپا را محدود نمی کند برای بریتانیا هزینه کمتری خواهد داشت، اما برگزیت سخت که احتمال اجرایی شدن آن بیشتر است شرایط دشوار تری را به دنبال خواهد داشت و محدودیت های مهاجرتی امکان فروش کالا و خدمات در بازار اروپا را از بریتانیا سلب می کند. این اتفاق ممکن است حتی باعث افت حدود 5درصدی میزان تولیدات ناخالص داخلی بریتانیا بشود.

نشریه معتبر اکونومیست هم پیش بینی های خود را از وضعیت اقتصادی سال 2017 منتشر کرده است.

براساس این گزارش، کشور های یمن، میانمار، ساحل عاج، مغولستان، لائوس، غنا، هند، کامبوج، بوتان و جیبوتی در رده 10کشوری قرار گرفته اند که سال 2017،  بیشترین میزان رشد اقتصادی را تجربه خواهند کرد و بازه رشد اقتصادی آنها از 8 تا 9 درصد خواهد بود. همانطور که این گزارش نشان می دهد، اغلب این کشور ها از قاره آفریقا و جنوب شرقی آسیا هستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی