دوشنبه, 20 دی 1395 - 13:45

چه سوال هایی را در مصاحبه شغلی نپرسیم؟

وقتی كه در یك مصاحبه شغلی، از شما پرسیده می شود آیا سوالی دارید، فرصتی طلایی ایجاد می شود تا به شغلی كه دوست دارید نزدیك شوید. البته عملكرد شما در پرسیدن سوالات، به همان اندازه می تواند شما را از شغل دلخواه تان دور كند. اینكه بعد از شنیدن این جمله چه چیزهایی می پرسید، نقشی حیاتی در رسیدن به شغل دارد. پس بهتر است مراقب سوالات باشید و توصیه های حرفه ای ها را مدنظر داشته باشید. اینجا چند توصیه خوب است كه شاید به كارتان بیاید.

هر چیزی مربوط به حقوق و مزایا

مزایا معمولا وقتی موضوعیت پیدا می كنند كه قرارداد به شما پیشنهاد شده باشد. پس كمی تحمل داشته باشید. پرسیدن چنین سوالی، یعنی اینكه مطمئن هستید شغل به شما داده می شود. اجازه بدهید این تصمیم را مصاحبه كنندگان بگیرند نه شما.

سوالاتی كه با چرا شروع می شوند

چنین سوال هایی طرف مقابل را از نظر روانی در موضع دفاعی قرار می دهد و هیچ مصاحبه كننده ای دوست ندارد در چنین موقعیتی قرار بگیرد. چنین وضعیتی، می تواند پایان رویای شما باشد.

چه كسانی رقیب شما هستند؟

شاید این سوال نشان بدهد كه شما تعمق زیادی درباره شغل مورد بحث دارید اما اینطور فكر كنید كه وقتی این سوال را مطرح می كنید، به طرف مقابل این پیام را می دهید كه هیچ اطلاعی از شرایط شركت و شغلی كه می خواهید به دست بیاورید ندارید. طبیعی است كه شركت هرگز نمی خواهد به كسی مثل شما شغل مهمی بدهد.

چند وقت یك بار ارزیابی خواهم شد؟

شاید این سوال را از سر كنجكاوی بپرسید اما به طرف مقابل این پیام را می دهید كه نگران جنبه های منفی عملكرد خود هستید. اعتماد به نفس خود را تحت هر شرایطی حفظ كنید و اگر از سر كنجكاوی این سوال را پرسیده اید هم بهتر است دست كم در روز مصاحبه كنجكاو نباشید. وقتی قرار شد كارتان را شروع كنید، می توانید این سوال را هم بپرسید.

هر نوع سوالی درباره دیر و زود كردن در كار

شاید منظور شما این باشد كه بخواهید میزان انعطاف پذیری شركت را بدانید. اما وقتی این موضوع را مطرح می كنید به مصاحبه كننده اینطور القا می كنید كه انسان نامنظمی هستید و چیزهای مهم تری در زندگی تان به جز كارتان وجود دارد.

می شود از خانه كار كنم؟

اگر این موضوع در شرایط استخدامی اشاره نشده، اصلا به آن اشاره نكنید. بعضی شركت ها وقتی ببینند شما كارمند موثر و سازنده ای هستید، با چنین درخواستی موافقت خواهند كرد اما مسئله این است كه آنها اول باید تشخیص بدهند چنین كارمندی هستید. طبیعتا هم در روز مصاحبه شغلی چنین استنباطی حاصل نمی شود. پس بهتر است این سوال را به بعد موكول كنید.

هر چند وقت یك بار ارتقای شغلی خواهم داشت؟

كسی كه در یك مصاحبه شغلی این سوال را بپرسد، هر جای دنیا كه باشد، شخصی مغرور و متوقع پنداشته خواهد شد. چنین سوالی را در روز مصاحبه به كل فراموش كنید.

آیا دفتر اختصاصی خواهم داشت؟

این سوال واقعا نگران كننده است. البته كه چنین سوالی ممكن است در ذهن تان باشد اما به این فكر كنید كه آیا اگر یك دفتر اختصاصی نداشته باشید، حاضرید یك فرصت شغلی را از دست بدهید؟ اگر واقعا پاسخ تان این است كه بله حاضرید به این خاطر یك فرصت شغلی را از دست بدهید، بهتر است اولویت هایتان را تغییر بدهید. به هر حال این سوال در مصاحبه شغلی، هیچ كمكی به شما نخواهد كرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی