چهارشنبه, 22 دی 1395 - 12:15

واکنش کشورهای جهان به درگذشت ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی

درگذشت حضرت آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین ایران و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام واکنش های گسترده ای را در سراسر جهان و منطقه خاورمیانه به دنبال داشت. وی که در روز 19 دی ماه سال 1395 میلادی به دلیل عارضه قلبی از دنیا رفت از جمله رهبران با نفوذ در جهان محسوب شده و نقش بسیار مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت.

حضور در مسئولیت هایی نظیر ریاست جمهوری، ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست مجلس خبرگان، جانشینی فرمانده کل قوا در زمان حیات امام خمینی و در نهایت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام سبب شده است تا وی به عنوان یکی از ارکان اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح شده و بسیاری از رهبران فعلی و پیشین دنیا با او و دیدگاه هایش آشنایی داشته باشند.

در ادامه واکنش های کشورهای مختلف و رهبران آنان را در رابطه با درگذشت ناگهانی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی مرور خواهیم کرد.

عربستان سعودی

حکومت سنی عربستان سعودی که این روزها روابط خوبی با ایران ندارد، بلافاصله نسبت به خبر درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی واکنش نشان نداد. در همین راستا یکی از شبکه های تلویزیونی دولتی این کشور به جای پرداختن به موضوع درگذشت ایشان، مصاحبه ای را با یکی از اعضای گروهک تروریستی منافقین پخش کردند.

ایالات متحده آمریکا

مقامات آمریکایی واکنش مشخصی به درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی نشان ندادند تنها جاش ارنست، مسئول رسانه ای کاخ سفید از وی به عنوان یک شخصیت قدرتمند و بانفوذ در تاریخ ایران یاد کرد. وی در ادامه اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا مراتب همدردی خود را با مردم ایران ابراز می دارد.

سوریه

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه با صدور بیانیه ای رسمی نسبت به مرگ ناگهانی حضرت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی واکنش نشان داد. در بیانیه رئیس جمهور سوریه ضمن همدردی با دولت و ملت ایران آمده است: «وی شخصیتی شجاع و صادق بود که عمر خود را در راه کرامت و آزادی ملت ایران صرف کرد.»

ترکیه

مولوت چاووش اوغلو، وزیرامورخارجه ترکیه نیز در حساب کاربری خود در توییتر درگذشت رئیس جمهورسابق ایران و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت و با ملت و دولت ایران همدردی کرد. وی در توییت خود نوشته است: «به شدت از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی ناراحت و غمگین هستم.»

لبنان

سیدحسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب الله لبنان در واکنش به درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی وی را فردی بزرگ، تأثیرگذار، حامی و معمار سیاست ورزی مدرن شیعیان در منطقه خاورمیانه عنوان کرد. وی ضمن ابراز تاسف از درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فقدان ایشان را ضایعه ای بزرگ برای جهان اسلام عنوان کرد.  

عمان

سلطان قابوس پادشاه عمان با ارسال تلگرامی رسمی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس پیشین مجلس خبرگان را به دولت و ملت ایران تسلیت گفت. گفتنی است عمان از جمله کشورهای عربی است که رابطه ای دوستانه و سازنده با ایران داشته و در موارد متعدد در نقش میانجی میان ایران و غرب ظاهر شده است.

کویت

شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر کویت ضمن تسلیت به مناسبت فوت ناگهانی آقای هاشمی رفسنجانی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «برای آمرزش و علو درجات آقای هاشمی به درگاه خداوند دعا کردم.»

قطر

کشور قطر که از جمله کشورهای کوچک اما ثروتمند منطقه خاورمیانه محسوب شده و در میدان گازی پارس جنوبی شریک ایران محسوب می شود پیام تسلیت شیخ حمیم بن حمد آل ثانی را به مناسبت درگذشت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی به دولت و ملت عزادار ایران ابلاغ کرد.

بحرین

وزیرامورخارجه کشور کوچک بحرین که به سبب قیام مردم این کشور و اتهاماتی که مقامات آن متوجه ایران می کنند، روابط خوبی با تهران ندارد با انتشار پیامی کوتاه با مضمون «خدا ایشان را بیامرزد» در حساب کاربری خود در توییتر به فوت ناگهانی آقای هاشمی رفسنجانی واکنش نشان داد.

امارات متحده عربی

امیرنشین امارات متحده عربی که اقلیت نسبتا بزرگی از ایرانیان را در دوبی میزبانی می کنند نیز پیام همدردی امیران خود را به ملت و دولت ایران ابلاغ کرد. وزیر امورخارجه امارات که از جمله مقامات عربی منتقد ایران به شمار می رود در حساب کاربری خود در توییتر گفت: «آقای رفسنجانی شخصیتی بزرگ و صدای واقع گرایی و میانه روی در عرصه سیاسی ایران بود.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی