پنج شنبه, 23 دی 1395 - 13:15

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در بازدید از سامانه های پرداخت بانک مرکزی / هجمه به بانک ها به دلیل ناآگاهی از کارکرد سیستم بانکی است

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت بسیاری از هجمه ها به بانک ها به دلیل عدم اعطای تسهیلات، ناشی از ناآگاهی از نحوه کارکرد سیستم بانکی است.

به گزارش «فرصت امروز» به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، مسعود پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در بازدید از بخش فناوری های اطلاعات بانک مرکزی به هجمه های اخیر علیه شبکه بانکی در جامعه اشاره کرد و گفت: بسیاری از هجمه ها به بانک ها به دلیل عدم اعطای تسهیلات، ناشی از ناآگاهی از نحوه کارکرد سیستم بانکی است و در این زمینه بانک ها و بانک مرکزی نیاز به مهارت های برقراری ارتباط برای آموزش متقاضیان، آحاد جامعه و مسئولان و سیاست گذاران دارند.

پزشکیان با تاکید بر اهمیت تعامل بیشتر بانک مرکزی و مجلس گفت: بانک مرکزی باید به طور شفاف انتظارات خود را از مجلس و دولت بیان کند و ابزارها و اختیاراتی قانونی را که در جهت ثبات پایدار مالی، اجرای سیاست های پولی و ارزی و پیاده سازی نظام های پرداخت مطلوب لازم است با تعامل مطلوب تامین کند.

وی افزود: مجلس برای ایفای نقش قانون گذاری و نظارتی خود به ابزارها، شاخص ها و اطلاعات نظارتی بانک مرکزی نیاز دارد. این اطلاعات باید در قالب گزارش های راهبردی و قابل فهم برای نمایندگان ارائه شود. هنگامی که تصمیم گیری براساس اطلاعات باشد قانون گذاری و سیاست گذاری به بهبود وضعیت موجود منجر خواهد شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، وجود برنامه ریزی استراتژیک را لازمه دستیابی به اهداف و چشم انداز ها خواند و تصریح کرد: یکی از اصلی ترین مشکلات اکثر سازمان ها در کشور عدم وجود چشم انداز و برنامه راهبردی برای دستیابی به این اهداف است.

این موضوع سبب شده است که از داده ها و اطلاعات موجود نیز استفاده و بهره برداری درستی نشود. سازمان ها باید رسالت و حدود اختیارات خود را به درستی بشناسند و همچنین ابزارهای انجام آن را داشته باشند و براساس آن فعالیت های خود را مدیریت کنند و مجلس نیز آمادگی دارد هر جا خلأ قانونی وجود دارد و نیاز به بستر قانونی است ضمن تعامل با سازمان ها آن را ایجاد کند.

همچنین علی کرمانشاه، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در این دیدار با اشاره به داده های موجود در سامانه های پرداخت بانک مرکزی بیان کرد: امروزه اطلاعات و دانش، منبع قدرت است و هر اندازه اطلاعات دقیق تری داشته باشیم قدرت تصمیم گیری تاثیرگذارتری خواهیم داشت.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: ما در سامانه های پرداخت خود، الگوی مصرفی میلیون ها شهروند جامعه را داریم که این اطلاعات در بستر شفاف و دموکراتیک، قابلیت استفاده در بسیاری از تصمیم گیری ها را دارد.

وی گفت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مرکز ثقل شبکه بانکی و ارائه دهنده خدمات بانکداری الکترونیک با ایجاد سامانه ها و سیستم های الکترونیک، در سال های گذشته خدمات گسترده ای به بانک ها و جامعه در نظام پولی و بانکی کشور ارائه داد.

در پایان این دیدار بر تعامل بیشتر دو نهاد مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی تاکید و مقرر شد در جلسات آتی راهکارهای و پیشنهادهای گذر از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب بررسی شود.

گفتنی است مهدی فقیهی رئیس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حسین نقره کار شیرازی معاون حقوقی و ناصر حکیمی مدیرکل فناوری  اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی در این دیدار حضور داشتند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی