چهارشنبه, 08 دی 1395 - 11:45

موج جدیدی از بانوان طراح وارد صنعت خودروسازی خواهند شد

زنانی نظیر «مارتینا استارک» در شرکت خودروسازی BMW و «اجنتا دالگرن» در شرکت رنو از جمله زنانی هستند که طراحی خودروهای مدرن را شکل می دهند. با این حال حضور زنان در عرصه طراحی صنعتی چندان گسترده نبوده و بانوان مذکور استثنا به شمار می روند چرا که به عقیده این دو بانوی طراح حوزه طراحی صنعتی در شرکت های خودروسازی همچنان به شکل قابل توجهی در انحصار مردان قرار دارد.

«سوبیان هیوز» طراح ارشد بخش رنگ و مواد شرکت خودروسازی جگوار در این رابطه می گوید: «عدم حضور گسترده زنان در حوزه طراحی صنعتی در صنعت خودروسازی صرفاً به دلیل عدم وجود انگیزه های لازم نیست بلکه دلیل اصلی عدم استقبال بانوان از این حوزه عدم اطلاع آنان از امکان فعالیت شان در زمینه طراحی صنعتی است.» خانم هیوز معتقد است: «بسیاری از زنان باور ندارند که در حوزه صنعت خودروسازی فرصت شغلی مناسبی برای آنان وجود داشته و آنها می توانند در این صنعت به فعالیت بپردازند.»

با این حال مدیر ارشد بخش رنگ و مواد شرکت جگوار بر این باور است که صنعت خودروسازی باید تلاش های خود را برای جلب نظر زنان برای فعالیت در این حوزه جلب کند. خانم هیوز می گوید: «هنگامی که با دانشجویان در مورد موقعیت های شغلی موجود در صنعت خودروسازی صحبت می کنم آنان اغلب از وجود چنین فرصت هایی غافلگیر می شوند.» 

وی در گفت وگو با مجله خودروسازی اروپا اظهار داشت: «خواهرزاده من در حال حاضر در رشته طراحی حمل و نقل مشغول تحصیل در دانشگاه است و تنها دختری است که در میان 100 دانشجوی پسر مشغول تحصیل در این رشته است، به دلیل شغل من او از موقعیت های شغلی موجود در حوزه صنعت خودروسازی آگاه است اما دیگران چنین امکانی را در اختیار ندارند.»

به رغم تمامی مسائل و مشکلات موجود به نظر می رسد اوضاع در حال تغییر است. برای نمونه می توان به شرکت خودروسازی ولوو سوئد اشاره کرد که یک چهارم از کارمندان بخش طراحی آن را زنان تشکیل داده اند که در میان آنها سه تن از ســرشناس ترین طراحان صنعتی سوئد نیز حضور دارند.

بانوی فعال و قدرتمند دیـگـری کـه در صـنـعت خودروسازی اروپا و در یکی از برترین خودروسازان جهان یعنی شرکت BMW فعالیت می کند، خانم استارک است که از 15 سال گذشته در این خودروساز لوکس آلمانی مشغول به فعالیت است. مدیریت بخش طراحی رنگ و کیفیت طراحی در تمامی مدل های تولید شده با برند BMW از جمله مسئولیت هایی بوده است که خانم استارک در 15 سال گذشته برعهده داشته است.

وی در رابطه با گسترش حضور زنان در صنعت خودروسازی می گوید: «صنعت خودروسازی همچنان در تسلط مردان قرار دارد اما این وضعیت پایدار نخواهد بود و به زودی تغییر خواهد کرد.»

وی ادامه داد: «زمانی که من فعالیت خود را در شرکت BMW آغاز کردم در بخش طراحی خارجی بدنه خودرو هیچ بانویی مشغول به کار نبود اما این روزها شاهد حضور بیشتر بانوان در این عرصه هستیم، همچنین این روزها شاهد گسترش حضور بانوان در بخش های مختلف دپارتمان طراحی BMW هستیم که این موضوع خود بیانگر افزایش حضور زنان در صنعت خودروسازی است.»

شایان ذکر است که در حال حاضر بیشتر زنان فعال در حوزه طراحی در دپارتمان طراحی داخلی فعالیت می کنند و در زمینه طراحی خارجی خودرو که حوزه ای شدیدا رقابتی است کمتر شاهد فعالیت گسترده بانوان هستیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی