دوشنبه, 13 دی 1395 - 10:00

مراکز استراتژیک آمریکا هک شد / روس ها متهمان ردیف اول

هک شدن سیستم های حساس امنیتی و اطلاعاتی موضوعی متداول است و تقریبا تمامی مراکز مهم دنیا، بارها آماج حملات کاربران قرار گرفته اند. با این وجود طی ماه های اخیر، مقامات ارشد امنیتی در ایالات متحده مدعی شده اند که برخی مراکز مهم مثل بیمارستان ها و حتی شرکت های برق و الکترونیک مورد حمله هکرها، آن هم هکرهای روسی قرار گرفته اند (البته این ادعای مقامات آمریکایی است و مسئولان روس هنوز واکنشی به این اتهامات از خود نشان نداده اند.) در ادامه این مطلب نگاهی داریم به این اتفاقات.

هک شدن شبکه برق ایالت ورمونت

براساس خبرهایی که توسط مقامات امنیتی ایالات متحده منتشر شده است، یکی از شرکت های تامین برق مهم در ایالات متحده مورد حمله هکرهای روسی قرار گرفته است. این اطلاعات نشان می دهد حمله مذکور از طریق یک بدافزار مخرب انجام شده که حاوی ویروسی ویرانگر بوده است؛ ویروسی که به کدهای اطلاعاتی این پایگاه نفوذ کرده و آن را دچار اختلال می کردند.

  اما این نفوذ به سیستم اطلاعات برق منطقه ورمونت نه تنها تبعات داخلی دارد، بلکه سیستم امنیت ملی ایالات متحده را نیز دستخوش مخاطراتی جدی خواهد کرد. پیتر شلمون، فرماندار ورمونت در بیانیه ای رسمی اعلام کرد «فرمانداری و دولت فدرال در حال انجام تحقیقاتی گسترده برای یافتن منابع احتمالی حملات ویروسی به شرکت برق ورمونت است.»

سناتور پاتریک لیهی از چهره های شاخص این ایالت معتقد است «اتفاق اخیر، چیزی فراتر از حمله سایبری ساده به سیستم الکترونیک یک منطقه است.

این اتفاق می تواند مقدمه ای بر حملات بعدی به سیستم آب و... نیز باشد. این یک بحران جدی برای امنیت ملی ایالات متحده تلقی می شود.»

افزون بر همه اینها یک مقام آگاه از دولت فدرال آمریکا اعلام کرده تاکنون 16 منطقه از مناطق برق این کشور، به طور نامحسوس تحت حمله سایبری هکرها قرار گرفته اند. با وجود همه این ادعاها، دولت روسیه واکنش خاصی به اتهامات مطروحه نشان نداده است.

هک شدن دستگاه های پزشکی

خبر جنجالی دیگری که اخیرا توسط مقامات امنیتی بیمارستانی ایالات متحده مطرح شده، در خصوص ریسک بالای هک شدن اطلاعاتی است که توسط دستگاه های مدرن بیمارستانی منتشر می شود. قوانین جدید FDA (قوانینی که به کنترل اطلاعات بیماران مرتبط است) تاکید دارند که اطلاعات افرادی که در بیمارستان های تخصصی بستری هستند، مشمول قوانین رازداری پزشکی شده و نباید به صورت عمومی منتشر شوند.

با این وجود، یک گزارش جـدیـد نـشـان می دهد دستگاه های اسکنر، MRI و سایر دستگاه های هوشمند و جدید بیمارستان های ایالات متحده که به وای فای متصل هستند، بارها مورد حمله هکرها قرار گرفته اند. هکرهایی که باز هم به روسی بودن متهم می شوند. این خبرها موجی از نگرانی ها را بین بیماران بستری در این بیمارستان ها به راه انداخته است.

درواقع بیماران معتقدند اگر قرار است اطلاعات آنها به واسطه تکنولوژی در معرض خطر قرار گیرند، بهتر است به بیمارستان هایی مراجعه کنند که فاقد امکانات مدرن و به روز باشد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی