پنج شنبه, 23 دی 1395 - 09:15

بانک جهانی به رغم هشدار نسبت به تاثیر سیاست های ترامپ بر اقتصاد جهانی پیش بینی کرد / رشد اقتصادی بیشتر برای ایران

بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 2016 را 4.6درصد و برای سال 2017 نیز 5.2درصد پیش بینی کرد.

به گزارش رویترز، براساس گزارش «چشم انداز اقتصادی جهان 2017» بانک جهانی، ایران در سال 2017 پس از کشور جیبوتی بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا خواهد داشت. همچنین نرخ رشد اقتصادی ایران در سال های 2018 و 2019 به ترتیب 4.8 و 4.5درصد خواهد بود.

این بانک بهبود شرایط در بخش های کشاورزی، تولید خودرو، تجارت و حمل و نقل را از جمله دلایل نرخ 4,6درصدی رشد اقتصاد ایران در سال 2016 اعلام کرده و افزایش تولیدات نفتی و نهایی شدن قراردادهای سرمایه گذاری خارجی را در رشد اقتصادی ایران در سال جدید میلادی موثر دانسته است.

علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی اخیرا درباره رشد اقتصادی کشور گفته بود: در سه ماهه نخست سال 1395 در مقایسه با سه ماهه نخست سال 94 رشد 5.4 درصدی داشتیم که 0.4درصد از هدف گذاری ما فراتر بود. در سه ماهه دوم یعنی تابستان 1395 نسبت به تابستان 1394 رشد اقتصادی کشور به 9.2 درصد رسیدو این به این معناست که یک روند صعودی در رشد طی شده است.

وزیر اقتصاد، ارتباط این افزایش رشد با بخش نفت را طبیعی دانسته و اشاره کرده بود که رشد اقتصادی کشور در  شش ماهه نخست سال 1395 (فصل های بهار و تابستان) در مقایسه با شش ماهه نخست سال 1394 به میزان 7.4درصد بوده است.

افزایش رشد اقتصادی دنیا در سال 2017

بانک جهانی در گزارش «چشم انداز اقتصادی جهان 2017» از شتاب اندک رشد اقتصاد دنیا به دلیل کاهش فشارها بر صادرکنندگان کالا در بازارهای نوظهور و پایان رکود برزیل و روسیه از طریق افزایش قیمت نفت و کالا خبر داد. بانک جهانی همچنین پیش بینی کرد که رشد تولید ناخالص داخلی واقعی در سال 2017 از 2,3 درصد در سال گذشته به 2.7درصد افزایش یابد.

این بانک اعلام کرده که رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته از 1,6 درصد در سال 2016 به 1.8درصد در سال 2017 خواهد رسید و اقتصاد کشورهای نوظهور و در حال توسعه نیز رشد اقتصادی از 3.4درصد سال گذشته به 4.2درصد در سال جدید میلادی را تجربه خواهند کرد.

جیم یونگ کیم، رئیس بانک جهانی در بیانیه ای در این باره اعلام کرد: بعد از سال ها رشد ناامیدکننده در اقتصاد جهان، اکنون افق روشنی در پیش داریم و زمان استفاده از این فرصت و افزایش سرمایه گذاری های مردمی و زیربنایی است.

هشدار نسبت به تاثیر سیاست های ترامپ بر اقتصاد دنیا

بانک جهانی رشد اقتصادی آمریکا در سال 2017 را حدود 2,2 درصد نسبت به 1.6درصد سال 2016 پیش بینی کرده است، اما این افزایش می تواند بیشتر از 2. 2 درصد باشد و اثرات آن از مرزهای آمریکا فراتر برود.

این در حالی است که به دلیل برنامه های پیشنهادی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا از جمله اجرای محرک های مالی از کاهش مالیات گرفته تا افزایش هزینه های زیربنایی در این کشور، بلاتکلیفی های قابل توجهی در مورد آینده وضعیت اقتصادی دنیا وجود دارد.

طبق برآورد بانک جهانی، اگر دولت ترامپ وعده هایش برای کاهش نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها را از 35درصد به 15درصد اجرا کند، رشد آمریکا ممکن است به 2.5درصد در سال جاری و 2.9درصد در سال 2018 توسعه پیدا کند.

این میزان رشد اقتصادی در آمریکا، رشد جهانی را به میزان 0.1درصد در سال 2017 و حداقل 0.3درصد در سال آینده افزایش خواهد داد که البته به زمان کاهش مالیات ها و واکنش بانک مرکزی آمریکا بستگی دارد. همچنین بلاتکلیفی در مورد سیاست های اقتصادی آمریکا موجب خواهد شد سرمایه گذارها پول خود را تا روشن نشدن این سیاست ها، در حاشیه نگه دارند.

بانک جهانی هشدار داد برنامه ترامپ برای افزایش هزینه روی پروژه های زیرساخت ممکن است رشد اقتصادی را بالا ببرد، اما مزایای این اقدام در صورت کاهش کلی هزینه های فدرال بی اثر خواهد شد. به عبارت دیگر، اگر دولت دونالد ترامپ موانع تجاری جدیدی که اقدامات تلافی جویانه از سوی سایر کشورها را به دنبال خواهد داشت ایجاد کند، ممکن است رشد اقتصادی حاصل از تدابیر محرک مالی که وی قصد اجرای آنها را دارد، معکوس شود.

با این همه هنوز برای ارزیابی تاثیر سیاست های اقتصادی ترامپ زود است. بر همین اساس، بانک جهانی پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سال جاری و سال آینده را بدون تغییر نگه داشت و به ترتیب 2.2درصد و 2.1درصد اعلام کرد. در دورنمای مذکور تاثیرات پیش بینی شده سیاست های اقتصادی ترامپ لحاظ نشده است.

براساس گزارش بلومبرگ، آمریکا بزرگ ترین شریک تجاری حدود یک چهارم از کشورهای جهان است. در نتیجه تلاش های این کشور برای بازبینی توافق های تجاری و وضع موانع جدید ممکن است اقتصاد جهانی را به عقب سوق دهد. ترامپ که در 20 ژانویه قدرت را به دست خواهد گرفت، در تبلیغات انتخاباتی خود بر حوزه تجارت متمرکز شده و وعده داده بود روابط تجاری با چین را مورد بازبینی قرار می دهد و ممکن است از توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی خارج شود.

برآورد بانک جهانی از رشد اقتصادی در آسیا

بانک جهانی در مورد رشد اقتصادی چین اعلام کرده است که این کشور به روند کاهشی رشد اقتصادی خود ادامه خواهد داد، به طوری که از 6,7 درصد سال 2016 به 6.2درصد در سال 2017 خواهد رسید، اگرچه برخی کشورهای جنوب شرق آسیا مثل اندونزی و تایلند، رشد بالاتری را تجربه خواهند کرد.

براساس گزارش بانک جهانی، نرخ رشد اقتصادی ژاپن در سال جاری 0.9درصد پیش بینی می شود و رشد اقتصادی هند نیز به دلیل اجرای برخی سیاست های مالی، از 7 درصد در سال 2016 به 7,6درصد در سال 2017 شتاب خواهد گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی