چهارشنبه, 15 دی 1395 - 10:00

دید و بازدیدهای روباتیک در نمایشگاه CES

طبق روال هر سال، جشنواره باشکوه فعالان عرصه تولید و عرضه محصولات الکترونیک از فردا به مدت سه روز در لاس وگاس آمریکا آغاز خواهد شد؛ نمایشگاهی که هنوز افتتاح نشده، با محصولات متنوع خود دل مخاطبان عام و خاص را برده است.

اگرچه این نمایشگاه تنوع محصولات قابل توجهی دارد اما برخی از این کالاها که شامل روبات ها می شود، محبوبیتی بسیار فراتر از دیگر گجت ها و محصولات حاضر در نمایشگاه دارند. در ادامه مطلب، نگاهی داریم به تعدادی از پراقبال ترین کالاهای حاضر در این نمایشگاه.

Robot Sophia

سوفیا نام یکی از روبات های انسان نما و جذاب این نمایشگاه است. این روبات زیبا که توسط تیم فناوری hanson robatic طراحی شده، دارای قابلیت هایی پرشمار است. این روبات سخنگو با ظاهری کاملا مشابه با انسان، پیش از این و در طول نمایشگاه CES نیز رونمایی شده بود، اما به نظر می رسد، قرار است روبات ارتقا یافته سوفیا، عده زیادی از کاربران را شگفت زده کند. 

نکته جالب در مورد این روبات به ادعای تیم سازنده در خصوص قابلیت های آن باز می گردد. آنها معتقدند، ابزارها و فناوری های به کار رفته برای ساخت این روبات حتی از فناوری های مورد نیاز برای ساخت یک تلفن همراه هوشمند، ارزان قیمت تر هستند. این ادعا در پی این موضوع مطرح می شود که عده ای از کارشناسان حوزه فناوری در خصوص هزینه های بالای تولید محصولات روباتیک و به ویژه روبات های انسان نما اظهار نظر کردند.

LG HOM-BOT

روبات پاکیزه گر LG ، از گروه جاروبرقی های هوشمند این شرکت است. اما تفاوت جاروبرقی و نظافتچی جدید ال جی با محصولات پیشین این شرکت، در تشابه مکانیزم دریافت فرمان آن با اسپیکر هوشمند آمازون است.

در واقع کاربران با در اختیار داشتن این روبات هوشمند هیچ نگرانی به خاطر نظافت نقاط مختلف خانه نخواهند داشت و تنها با ارسال پیام های بلوتوثی، صوتی یا از طریق وای فای به روبات نظافتچی خود دستور نظافت را ارسال خواهند کرد.

اما نکته مهم تر در خصوص این روبات ها، قابلیت استفاده از آنها در محیط های شهری و خیابان های مختلف است. در واقع می توان با تعیین مسیر حرکت برای روبات ها، محیط تحت کنترل آنها را دقیق تر تعیین کرد.

ITRI

از دیگر روبات های حاضر در نمایشگاه CES که توسط شرکتی تایوانی طراحی شده روبات  ITRI است. این روبات توسط موسسه تحقیقات فناوری صنعتی تایوان ارائه شده است؛ روباتی که گرچه ظاهر شگفت انگیزی ندارد، اما دارای توانایی های پرشماری مثل حرکات مارپیچی، مخلوط کردن مواد مختلف با یکدیگر، همکاری در خدمات دهی به افراد و بسیاری از قابلیت های مشابه دیگر است.

طراحان این روبات از مکانیزمی مشابه با مغز انسان برای طراحی سیناپس های حرکتی استفاده کرده و در نتیجه می توان دو سوی پیکر این روبات را به طور همزمان کنترل کرد. بر همین اساس است که این روبات قابلیت انجام بازی با انسان را هم دارد. انجام بازی شطرنج یکی از قابلیت های جالب این روبات است.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی