چهارشنبه, 22 دی 1395 - 12:00

مهدی کرباسیان، مدیرعامل ایمیدرو / حمایت آیت الله هاشمی از اقتصاد ایران

مهدی کرباسیان، رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) درباره فعالیت های خود در دوره دولت سازندگی و ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی با «فرصت امروز» گفت وگویی داشت که در زیر می خوانید:

با توجه به اینکه شما در دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی فعالیت داشتید، درباره فعالیت در آن دوران توضیح دهید.

من طی چند دوره افتخار همکاری نزدیک با جناب آقای هاشمی رفسنجانی را داشتم. دوره اول مربوط به دوران پس از جنگ است که من معاونت بازرگانی وزارت نفت را برعهده داشتم و آقای هاشمی حمایت های خوبی برای افزایش تولید، رفع خرابی ها در حوزه نفت، بازسازی کشور و... داشتند.

هنگامی که پس از جنگ ایشان به عنوان رئیس جمهور کشور برگزیده شدند، علاوه بر خزانه خالی کشور،  قیمت نفت بسیار پایین بود و بدهی و مشکلات جدی در کشور وجود داشت. ایشان طرحی با عنوان افزایش تولید مطرح کرد تا تولید نفت به 3 میلیون و 200 هزار بشکه برسد و به نظر من کاری سنگین بود که بدون حمایت های ایشان امکان پذیر نبود و آقای هاشمی با توجه به تفکر اقتصادی که داشتند، حمایت خوبی از ما کردند.

دوره بعدی که اواخر دهه 70 ریاست سازمان تامین اجتماعی برعهده من بود به خدمت آقای هاشمی رسیدم و درباره عدم حمایت های دولت از سازمان تامین به ایشان گله مند شدم و ایشان هم دستور همکاری دادند. اما پس بعد از آن نسبت به فعالیت های من به ایشان شکایت هایی شد و در پاسخ به این شکایت ها گفتند که حق کارگران و بیمه شدگان باید رسیدگی می شد که ایشان اقدام لازم را انجام دادند.

آیا سابقه داشت که ایشان با طرح های شما طی آن سال ها مخالفت کرده باشند؟

خیر. سابقه نداشت که من لایحه ای را خدمت ایشان ببرم و به نفع اقتصاد و کشور باشد و آقای هاشمی با آن مخالفت کنند.

درباره ارتباط خود طی سال هایی که به عنوان رئیس جمهور در کشور فعالیت داشتند توضیح دهید.

من هر سه ماه یک بار به خدمت ایشان می رسیدم و گزارشی درباره فعالیت ها ارائه می کردم و ایشان پس از مطالعه و بحث و گفت وگو به من اعلام می کردند تا این گزارش ها را خدمت مقام معظم رهبری هم اعلام کنم تا از نقطه نظرات ایشان نیز در این باره بهره مند شوم.

پس از اتمام دوره ریاست جمهوری ایشان هم ارتباط داشتید؟

بله. پس از اتمام دوره ریاست جمهوری ایشان، هرچند وقت یکبار به خدمت شان می رسیدم و از نظرات اقتصادی آقای هاشمی استفاده می کردم و نکته قابل توجه هم این است که به خوبی پذیرای صحبت های کارشناسی بودند و همیشه در زمینه های اقتصادی صاحب نظر بودند.

درباره وضعیت حوزه معدن و صنایع معدنی در دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی توضیح دهید.

در دوره ریاست جمهوری ایشان وزارت معادن و فلزات اثر بسیار مثبتی در حوزه معدن،  فولاد،  توسعه ذوب آهن داشت و پروژه هایی از جمله تیتانیوم کهنوج از جمله پروژه هایی بود که از دوره آقای هاشمی آغاز شده بود و ایشان به شخصه پیگیر به ثمر رساندن این پروژه ها بودند.

آخرین خاطره شما از آقای هاشمی چیست؟

آخرین خاطره من از ایشان مربوط به دومین اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران بود که گروه تشریفات آقای هاشمی به دلیل سنگینی برنامه موافقت نکردند اما هنگامی که من با ایشان مستقیم تماس گرفتم برای حضور در این اجلاس اعلام آمادگی کردند  و حضور یافتند.

در این اجلاس که بیش از 117 نفر از کشورهای اروپایی، آمریکایی، آسیایی و... حضور داشتند در مورد بحث کارشناسی آقای هاشمی درباره حوزه معدن و صنایع معدنی استقبال کردند که یکی از سران کشور ایران به صورت جزئی و کارشناسی درباره حوزه معدن مطلع است و تحلیل می کند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی