پنج شنبه, 28 بهمن 1395 - 13:30

توشیبا در آستانه ورشکستگی است

شرکت بزرگ توشیبا دوران سختی را می گذراند و کارشناسان معتقدند این کمپانی به زودی مجبور به اعلام ورشکستگی خواهد شد.

منابع خبری از هفته های گذشته اعلام کرده بودند که شرکت توشیبا در شرایط نامساعد مالی قرار گرفته است و قصد دارد با فروش بخشی از شرکت خود به وسترن دیجیتال، کمی درآمد اضافه کسب کند؛ اما اتفاقاتی که روز سه شنبه  افتاد، این شرکت را از وضعیت بد به وضعیت بحرانی برد.

اخیراً توشیبا اعلام کرد در تجارت ساخت نیروگاه های هسته ای خود با کاهش ارزش 6.2 میلیارد دلاری روبه رو شده است. این شرکت در سال 2006، بخش زیادی از سهام شرکت Westinghouse را خریداری کرد و در سال 2013، سهم مالکیت خود را به 87درصد رساند. توشیبا در سال 2006، مبلغی حدود 5.4میلیارد دلار برای خرید این شرکت پرداخت کرد و در سال 2013 نیز، 1.6میلیارد دلار دیگر هزینه کرد.

در سال 2015 شرکت توشیبا اعلام کرد که تجارت انرژی هسته ای آن ها، از زمانی که این شرکت را خریداری کرده اند، سودده تر شده است، اما بحران ها زمانی شروع شد که سیستم حسابداری این شرکت ژاپنی کمی بعد از این اخبار با مشکل مواجه شد.

Westinghouse بسیار بزرگ تر از یک شرکت مهندسی هسته ای است که در اختیار توشیبا قرار دارد، اما این شرکت را می توان قلب و دلیل اصلی بحران کنونی توشیبا نامید. در سال 2015، وستینگ هاوس یک شرکت ساخت و ساز آمریکایی با نام CB&I Stone & Webster را خریداری کرد.

توشیبا اکنون اعلام کرده است، وستینگ هاوس مبلغ زیادی برای خرید این شرکت پرداخت کرده و علاوه بر آن، اطلاعات مالی لازم مانند سرریزهای هزینه و تاخیرها که هر دو روی عملکرد این شرکت تاثیر خواهند داشت، به طور صحیح مورد بررسی قرار نگرفته اند.

علاوه بر موارد ذکرشده، توشیبا اعلام کرده است که به خاطر سرریز هزینه ها در پروژه های چندمنظوره هسته ای با ضرر 3.4میلیارد دلاری روبه رو خواهد شد. این شرکت در ادامه عنوان کرده است که تمامی توافقاتش را با شرکت های انرژی مورد بازبینی قرار خواهد داد تا ظرفیت هسته ای خود را در سرتاسر جهان مورد بررسی قرار دهد.

به خاطر همین مشکلات، Toshiba قصد دارد مسیر خود را از پروژه های تولید نیروگاه های انرژی هسته ای، به قراردادهای خدماتی موجود تغییر دهد؛ اگرچه این شرکت هنوز امیدوار است که بتواند تعدادی از رآکتور های AP100 خود را به فروش برساند. این رآکتورها، از نوع آبی تحت فشار هستند و آخرین طراحی های وستینگ هاوس، زمانبندی به کارگیری آنها را در سال جاری و در Sanmen چین عنوان کرده است. این زمانبندی اجرا، دو تا سه سال دیرتر از برنامه ریزی های اولیه است و می توان همین مورد را یکی از دلایل ضررهای بسیار زیاد توشیبا دانست.

توشیبا پیش از این اعلام کرده بود که قصد دارد قراردادهای ساخت و ساز هسته ای خود در خارج از ژاپن را لغو کند و این خبر، نتایج خوبی برای این شرکت در انگلستان نداشت. شرکت ژاپنی حدود 60درصد از سهام شرکت NuGen را در اختیار دارد. این شرکت قرار است یک ایستگاه تولیدی جدید در شهر Cumbria بسازد. اما اکنون توشیبا قصد دارد سهام خود از این شرکت را به Korea Electric Power بفروشد؛ اگرچه امیدهای شرکت ژاپنی برای فروش رآکتورهای AP1000 هنوز پابرجا هستند.

شیگنوری شیگا، رئیس هیأت مدیره  توشیبا اعلام کرده است که تمامی مسئولیت های کاهش بازدهی شرکت را قبول خواهد کرد؛ اما این خبر نیز نمی تواند تاثیری بر روند نزولی این شرکت داشته باشد. شرکت ژاپنی اعلام کرده که برای تنظیم آمارها و اسناد مالی سه ماهه  خود به بازار سهام توکیو، نیاز به فرصت 30روزه دارد. ارزش سهام این شرکت نیز از 14دسامبر تاکنون، با کاهش 50درصدی روبه رو بوده است.

آمارها نشان می دهند که توشیبا چاره ای جز اعلام ورشکستگی و فروش بخشی از دارایی های خود ندارد و این اقدامات می توانند آخرین تلاش ها برای بقای این شرکت باسابقه باشند. با توجه به موارد گفته شده، این ابهام به وجود می آید که چرا این شرکت، تجارت هسته ای خود را به طور کامل نمی فروشد؟ نیویورک تایمز پیش از این اعلام کرد که شرکت ژاپنی نتوانسته است خریدار مناسبی برای این بخش پیدا کند.

از طرفی، توشیبا اعلام کرده که قصد دارد بخش میکروچیپ های خود را به صورت اسپین آف و با قیمتی حدود 13 تا 17میلیارد دلار به فروش برساند تا بخشی از بدهی های خود را جبران کند. اگر این فروش انجام شود، بدهی های کوتاه مدت شرکت جبران خواهد شد؛ اما مشکل اصلی که تجارتی استهلاکی، پرهزینه و بدون سود کوتاه مدت با نام انرژی هسته ای است، همچنان باقی خواهد ماند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی