چهارشنبه, 22 دی 1395 - 10:10

کارشناسان در گفت وگو با «فرصت امروز» مطرح کردند / توسعه ICT در ایران، مدیون دولت سازندگی است

فوت ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی همگان را در بهت و اندوه فرو برد. این اتفاق تاسفبار بهانه ای شد تا نگاهی به پرونده دولت های پنجم و ششم در توسعه  خدمات ICT بیندازیم.

رضا فراست، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات درباره تاثیرات دولت  سازندگی به «فرصت امروز» گفت: شاید جوان تر ها کمتر به خاطر داشته باشند اینترنتی که این روزها تقریبا در همه  جای ایران وجود دارد، سنگ بنای آن در سال 70 نهاده شده و در دولت های بعد توسعه یافت.

وی افزود: این موضوع در حالی اتفاق افتاد که اینترنت بیش از 10 سال در کشور های صنعتی رواج یافته بود؛ اما در خاورمیانه کمتر کشوری به آن دسترسی داشت.

فراست اظهار کرد: در آن سال ها تازه جنگ تمام شده بود و زیرساخت های مناسبی برای ایجاد بستر اینترنت فراهم نبود، اما دولت آقای هاشمی مصرانه پیگیر ایجاد این ساختار بود و توانست اینترنت را به سازمان ها و نهاد ها بیاورد و بعد از گذشت چند سال به دست عموم مردم برسد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: در آن زمان نمی توانستیم به راحتی پهنای باند را از کشور های همسایه دریافت کنیم، چون هیچ کشوری در اطراف ایران اقدام به ایجاد زیرساخت های اینترنت نکرده بود و ایران به سختی توانست به این فناوری دسترسی پیدا کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا حالا ایران از نظر سرعت اینترنت جایگاه مناسبی در جهان و حتی منطقه ندارد؟ گفت: آمار ها نشان می دهد روند توسعه اینترنت در ایران تا دولت نهم و دهم به خوبی طی شد اما در این هشت سال اقدام ها مطابق برنامه پنجم توسعه پیش  نرفت و ما در توسعه اینترنت درجا می زدیم.

فراست افزود: پس از دولت سازندگی نیز اینترنت در جامعه ایران فراگیر شد و کالاهای روز ICT به راحتی به دست کاربران می رسید.

اما اینترنت تنها اقدام مهم دولت سازندگی در حوزه فناوری نبود و چون نخستین تلفن همراه نیز در اوایل دهه 70 شمسی در ایران به صدا درآمد.

جواد چشمه سرخ، کارشناس ارشد شبکه های GSM نیز درباره روند ورود تلفن همراه به ایران گفت: اینترنت و تلفن همراه تقریبا در یک برهه زمانی وارد کشور ما شدند و حالا در دور افتاده ترین مناطق کشور در دسترس هستند.

وی  افزود: حدود دو سال از روی کار آمدن دولت پنجم، زیرساخت های مخابراتی کاملا دگرگون شد و تلفن ثابت در سراسر ایران رشد چشمگیری پیدا کرد.

چشمه سرخ اظهار کرد: اما ماجرا به همینجا ختم نشد و تلفن همراه نیز به سرعت وارد ایران شد و شبکه های مخابراتی در سال های بعد ظرفیت های زیادی پیدا کردند و حالا شاهد جمعیت 80 میلیونی گوشی به دستان در ایران هستیم.

این کارشناس ارشد در پایان گفت: به طور کلی می توان از دولت سازندگی به عنوان پدر اینترنت و تلفن همراه یاد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی