یکشنبه, 19 دی 1395 - 14:00

ترامپ، بدترین یا بهترین اتفاق اقتصادی سال جدید؟

دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریكا می تواند بهترین یا بدترین اتفاق برای اقتصاد جهان در سال های 2017 و 2018 باشد. نكته مهم این است كه هیچ كس دقیقا نمی داند او كدام یك خواهد بود؛ اتفاق خوب یا اتفاق بد؟

تحقیقی هم كه اقتصاددان های مؤسسه اقتصادی آكسفورد انجام داده اند دقیقا همین موضوع را بازگو می كند. این محققان در گزارش ریسك سالانه خود نظرات سرمایه گذاران درباره ریسك هایی كه اقتصاد جهان را در 12 ماه آینده تهدید می كند و همینطور عواملی را كه باعث رشد آن می شود بررسی كرده اند. در هر دو مورد تحقیق، مؤثرترین فاكتور از نظر آنها، ریاست جمهوری ترامپ است.

در زمینه تهدیدها، سیاست های حمایتی ترامپ درباره تجارت خارجی و رونق مشاغل در آمریكا، بزرگ ترین نگرانی بوده است. سرمایه گذاران عمده همچنین نگران روابط تجاری تیم تجاری ترامپ با آسیا و آمریكای لاتین یا به عبارتی دقیق تر چین و مكزیك هستند.

ترامپ بارها گفته است كه می خواهد روی شركت هایی كه بخش های عمده ای از كسب و كار خود را به خارج از آمریكا می برند مالیات های سنگین ببندد و البته مثل همه رفتارهای عجیبش، نظراتش را در توییتر در این باره نوشته است:  «آمریكا مالیات های كسب و كارها را كاهش خواهد داد اما هر كسب و كاری كه كشور ما را به مقصد كشور دیگری ترك كند، كارمندانش را آتش بكشد، یك كارخانه جدید در كشور دیگری بسازد و بعد این طور فكر كند كه می تواند محصولاتش را دوباره بدون هیچ عواقبی در آمریكا بفروشد، كاملا در اشتباه است. به زودی روی مرزهایی كه سختگیری های شان بیشتر خواهد شد، 35درصد مالیات برای شركت هایی كه می خواهند محصولات شان را  (در آمریكا) بفروشند وضع خواهد شد.»

تحلیل آكسفورد از سیاست های حمایتی احتمالی آمریكا، نگرانی افرادی را که از كاهش رشد اقتصادی متاثر و نگران بوده اند بیشتر خواهد كرد و معتقدند رفتار او، بدترین سناریویی است كه اقتصاد جهانی می تواند داشته باشد. تیم محققان آكسفورد در تحلیل خود در این باره نوشته اند:

«گمان ما این است كه بعد از یك دوره كوتاه ماه عسل، سیاست های حمایتی و منزوی كننده رئیس جمهور جدید، قادر نخواهد بود تحولات را آن طور كه برنامه ریزان آن انتظار دارند پیش ببرد. نتیجه این سیاست ها این خواهد بود كه اقتصادهای جهانی و آمریكا، به سختی تكان خواهند خورد.»

«در زمینه تجارت، ترامپ تعرفه های 35درصد و 45درصد را روی تجارت با مكزیك و چین در نیمه دوم سال 2017 وضع خواهد كرد. انتظار این است تعرفه های مشابهی روی تجارت با كره جنوبی و تایوان وضع شود. این شركای تجاری هم در اقدامی تلافی جویانه، تعرفه های مشابهی را روی تجارت با آمریكا وضع خواهند كرد.»

این تحلیل درباره تعرفه های تجاری، به زبان ساده یعنی یك جنگ تجاری گسترده كه خود پیامدهای سنگینی برای اقتصاد جهان به همراه خواهد داشت. یكی از این پیامدها می تواند به هم ریختن شرایط اقتصادی در چین باشد.

با همه این شرایط،  ترامپ همچنین یك عامل احتمالی رشد اقتصادی هم است. یك احتمال این است كه سیاست های مالی او، باعث افزایش رشد اقتصاد آمریكا شود و در نتیجه به اقتصاد جهانی كمك كند.

تحلیل اقتصاددان های آكسفورد در این زمینه این است:  «در سناریوی عوامل مثبت بر اقتصاد، همراهی كنگره و دولت جدید آمریكا بر سر تأیید یك بسته مالی جدید می تواند تأثیر مثبتی روی اقتصاد آمریكا بگذارد. این بسته جدید می تواند سود بیشتری برای خانوارهای آمریكایی داشته باشد.

در این شرایط، اقتصاد آمریكا رشد سریعی خواهد داشت و نه تنها به افراد با درآمد پایین و خانوارهای آمریكایی سود بیشتری خواهد رساند كه اعتماد به نفس ترامپ و تیم اقتصادی اش را هم بیشتر خواهد كرد. در صورتی كه اقتصاد آمریكا رشد مثبت قابل توجهی داشته باشد، رشد اقتصادی جهانی هم مثبت خواهد بود.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی