شنبه, 23 بهمن 1395 - 11:45

تحلیل هفتگی بازار بورس تهران

بازار بورس تهران از روز شنبه تا چهارشنبه هر هفته فعال است. از این رو از ابتدای هر هفته، تحلیل هفتگی ارائه می شود. این تحلیل بیشتر جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد.

مسئله اصلی این روزهای بازار سرمایه سود اوراق خزانه بدون ریسک 25 درصدی است. در این بازار کمتر کسی پول نقد دارد و سررسید مطالبات کارگزاران از سهامداران و مشتریان بابت معاملات اعتباری رقمی نزدیک به 1500 میلیارد تومان است. این عوامل باعث می شوند پیش بینی سال 96 اکثر نمادهای بورسی با احتیاط بالایی به بازار ارائه شود و بازار به لاک دفاعی برود.

تحلیل هفته پیش رو. . .

شاید زمان آن رسیده است که در برخی تعاریف آموزشی تغییراتی داده شود تا سهامدار با آرامش بیشتری بتواند به مدیریت سرمایه خود بپردازد. یکی از این موارد سبد دارایی یا پرتفوی است. پرتفوی به معنی داشتن انواع سهام نیست، پرتفوی به معنای داشتن انواع دارایی است که تنوع سهام  بخشی از این دارایی است.

پرتفوی می تواند ملک، پس انداز ریالی یا دلاری، بیمه عمر، اوراق خزانه، ذخیره طلا و انواع سهام باشد. با داشتن این پرتفوی، سهامدار می تواند از نوسانات بازار به هر سمت از حاشیه امن و حتی سود برخوردار باشد.

با ادامه روند اقتصادی فعلی، دولت دو رویکرد برای سال آینده دارد؛ ادامه گفت وگو با جامعه جهانی به ویژه گفت وگوی مستقیم با دولت فعلی آمریکا یا بازگشت به سیاست های قطع ارتباط که هر دو نیازمند صرف زمان و انرژی بالاست. این در حالی است که کشورهای همسایه از رشد اقتصادی مطلوبی برخوردارند. به نقل از بانک مرکزی، پاکستان که از وجهه بین المللی مطلوبی برخوردار نیست اما در سال گذشته بازار سهام این کشور 200 میلیون نفری از رشد 46 درصد برخوردار بوده است.

رشد تولید ناخالص در حال حاضر به 5 درصد رسیده است. میزان تلفات تروریستی این کشور در سه سال گذشته تا 75 درصد کاهش یافته است. اگر کلمه پاکستان را در گوگل جست وجو کنید، عباراتی نظیر مشکلات تروریسم و ممنوعیت سفر به آمریکا، خشکسالی و بی آبی، مشکل آموزش و پرورش به همراه نداشتن صادرات مناسب را خواهید یافت.

با رشد اقتصادی فعلی پاکستان، چین شریک قدرتمند اقتصادی ایران نیز رویکرد خود را به پاکستان و هند تغییر داده است و با ارائه طرح «یک کمربند، یک راه» مسیر سوداگرانه خاصی را برای گسترش سرمایه گذاری برنامه ریزی کرده است.

اما برای هر مشکل بیش از یک راه حل وجود دارد و راه حل فعلی اقتصاد ایران برخورداری علمی از ظرفیت مناسب داخلی به همراه گسترش مناسبات اقتصادی بین المللی است. هر چند سال آتی شمسی تورم به کمک بازار سهام خواهد آمد و برخی نمادها رشد سودآوری خواهند داشت، اما این مسکن است نه درمان.

کارشناس بازار سهام

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی