چهارشنبه, 27 بهمن 1395 - 11:20

شاخص کل در کانال 77 هزار واحدی ایستاد / بازار سهام؛ مثبت اما کم عمق

در چهارمین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران در این هفته دماسنج بازار سهام پس از فراز و فرودهایی وارد کانال ۷۷ هزار واحدی شد. نماد پتروشیمی خارک بیشترین نقش را در نوسان های شاخص کل داشت. در این نماد ۸۴درصد از خریدها مربوط به سهامداران حقوقی و ۱۵درصد مربوط به حقیقی ها بود. پس از این نماد فولاد خراسان، صنعتی و معدنی چادرملو و کشتیرانی ایران بیشترین نقش را در نوسانات صعودی شاخص کل داشتند.

در طرف مقابل نماد پالایش نفت بندرعباس با ۲۳ واحد تأثیر منفی در شاخص کل، بیشترین نقش نزولی را در دماسنج بازار سهام داشت و پس از این نماد نفت و گاز پتروشیمی تامین، بانک ملت و سرمایه گذاری غدیر بیشترین نوسان را در نماگر بازار سهام داشتند. روز گذشته در گروه خودرو اکثریت قریب به اتفاق  نمادها روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کردند.

در گروه مواد و محصولات دارویی نیز اکثریت نمادها روند نزولی را تجربه کردند. حتی گروه دارویی برکت که دو روز گذشته برای نخستین بار پس از عرضه اش در بورس حدود 3درصد رشد در قیمت پایانی را تجربه کرد، دیروز برای بار دیگر روند نزولی را از سر گرفت.

بازار سهام همگام با بازارگردانی حقوقی ها

این روزها بازار ایران همگام با بازارگردان های حقوقی در حالی نظاره گر معاملات درون گروهی سهامداران عمده بود که بار دیگر فقر نقدینگی باعث شده سهامداران حقیقی بازار سهام به معاملات کم حجم در برخی گروه ها دل خوش کنند.

در این میان گروه بیمه ای ها با توجه به انتشار گزارش های عملکردی ماهانه و در عین حال انتظار برای برگشت برخی ذخایر سرمایه گذاری در سال مالی جاری شاهد تنظیم قیمت سهام در برخی نمادهای معاملاتی تا دامنه نوسان مثبت قیمت ها بود. در این بین بیمه آسیا در حالی با معاملات کم حجم 4 میلیون سهمی در سقف کامل قیمت به کار خود پایان داد که نظاره گر صف یک میلیون سهمی بود.

در گروه معدنی ها نیز انتشار خبرهای امیدوارکننده برای رفع ابهام های بهره مالکان معادن به افزایش تقاضا در این گروه انجامید، اما با توجه به سود ذخیره شده سهامداران کوتاه مدت و افزایش فروش توسط آنها، مانع از تقویت عمق معاملات تک سهم های این گروه به ویژه دوقلوهای سنگ آهنی و ملی صنایع مس ایران شد.

روز گذشته بازار سهام بازاری آرام بود؛ بازاری که با تعویق عرضه های اولیه سهام تا پایان سال جاری اگرچه خیالش از بابت فروکش کردن نقدینگی باقی مانده در بازار راحت شده، اما کابوس تسریع معاملات اعتباری کارگزاری ها در شب های عید باعث نگرانی سهامداران حرفه ای شده است و به کم عمقی معاملات دامن می زند.

تداوم سبزپوشی آیفکس

شاخص کل فرابورس ایران معاملات را با رشد نزدیک به یک واحدی پشت سر گذاشت و با سبزپوشی در ارتفاع 840واحدی قرار گرفت که تحت تأثیر مثبت نزدیک به یک واحدی از جانب نمادهای  «هرمز» و  «وملل» قرار گرفت. در جریان معاملات بالغ بر 188 میلیون ورقه در بیش از 22 هزار نوبت دادوستدی دست به دست شد که ارزشی بیش از 10 هزار و 610 میلیارد ریال را رقم زد.

در بازار سهام شاهد دادوستد بیش از 107 میلیون سهمی به ارزش بالغ بر یک هزار و 361 میلیارد ریالی بودیم که این حجم از معاملات معادل 60درصد حجم کل بازارها بود. همچنین دو نماد از گروه حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات در صدر بازار سهام ایستادند، به صورتی که نماد  «حریل» متعلق به شرکت ریل پرداز سیر، بیشترین حجم معاملات را در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه به دست آورد و نماد  «حسیر» متعلق به شرکت ریل سیر کوثر بیشترین ارزش معاملاتی را در این میان به نام خود ثبت کرد. نماد  «غگلپا» نیز در ادامه روند چندین روزه خود در صدر جدول پربیننده ترین نمادها قرار گرفته است.

همچنین بیشترین افزایش قیمت در میان نمادها در نماد  «وگستر» اتفاق افتاد و پس از آن نماد  «وملل» که روز شنبه همین هفته گشایش نماد شد با  4.5درصد بیشترین افزایش قیمتی را تجربه کرد. در همین حال نمادهای  «افرا»،  «فزرین» و  «اپرداز» به ترتیب از گروه های رایانه و فعالیت های وابسته به آن، فلزات اساسی و اطلاعات و ارتباطات تا سقف 4.7درصدی بیشترین کاهش قیمتی را به خود دیدند. روز 26 بهمن ماه بازار تسهیلات مسکن میزبان بیش از 61هزار ورقه به ارزش نزدیک به 48میلیارد ریال بود و این اوراق در بازه قیمتی 762 تا 790 هزار ریال خریدوفروش شدند.

به علاوه اوراق تسهیلات مسکن آذرماه 95 بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار گرفتند. بازار اوراق با درآمد ثابت با صدرنشینی اوراق مرابحه دولتی در نماد  «سلامت1» به کار خود پایان داد و در مجموع این بازار بیش از 90 میلیون ورقه به ارزش بالغ بر 8 هزار و 993 میلیارد ریال دست به دست شد.

در تابلو ETFها نیز بیش از 4 میلیون ورقه به ارزش بالغ بر 60 میلیارد ریال نقل وانتقال یافت و نماد صندوق اعتماد آفرین پارسیان بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در میان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله به خود اختصاص داد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی