سه شنبه, 26 بهمن 1395 - 14:15

موج اعتراضات اخیر به جشنواره فیلم فجر / غوغاسالاری های محفلی

ابهام های جاری در بافت و ساختار و اهداف جشنواره فیلم فجر، همواره باعث شده است حرف ها و حدیث های فراوان در قبل،  حین و بعد از برگزاری هر دوره از جشنواره پیش آید اما به ظاهر در دوره جاری، اوضاع از این فضا عبور کرده است و حرف و حدیث ها و اعتراض ها رو به ابتذالی پررنگ می گراید.

نگارنده - که پیشینه مطالبش نشان می دهد اهل مجامله نیست و رک گویی، چه در باب نقد فیلم و چه در باب نقد مناسبات سینمایی، یکی از ویژگی های قلمش بوده است - ترجیح می دهد در این ازدحام دوغ و دوشاب، ایرادهایش را به موقعیت امسال جشنواره فیلم فجر و نحوه مدیریت آن در زمانی دیگر طرح کند.

اکنون که انتقادها به جشنواره و مدیریت آن، از حد معقول گذشته و به حاشیه های به شدت بچگانه تن داده است، گمان می کنم زمان مناسبی برای طرح یا دست کم بزرگنمایی ایرادهای جشنواره نیست. کار حالا دیگر به آنجا رسیده که مشارکت کنندگان در ضعیف ترین آثار سینمایی امسال و حتی سال های قبل هم امر برشان چنان مشتبه شده است که با لحنی طلبکارانه و با توهمی خودهیچکاک پندارانه، متولیان جشنواره را به خدا و آخرت حواله می دهند و از حقوق پایمال شده شان داد سخن سر می دهند!  برخی سینماگران دیگری که نامزد شده اند، در اقدامی بسیار نادرست، به وادی انصراف افتاده اند و لابد متوقعند که همه جوایز جشنواره باید به همه همکاران شان در یک پروژه واحد برسد و اگر جز این باشد قرآن خدا غلط می شود.

آن یک دیگر که تا دیروز قدرت تحلیلش درباره جشنواره ای بین المللی در حد ارجاع به چهار فقره مجله زرد و پیش بینی مضحک و رقت بارش درباره ناتوانی فیلم فروشنده به مرحله نامزدی اسکار کاملا برعکس از آب درآمد، حالا نبوغش را با سرک کشیدن به زندگی این و آن و ربط دادنش به پیش بینی نامزد و برنده شدن و نشدن فیلم ها نشان می دهد.

دیگرانی هم هستند که این وسط زخم های همچنان دردمند خود را در طول سه سال اخیر با بهانه قرار دادن ضعیف بودن جشنواره التیام می بخشند و ناکامی های سیاسی و قدرت خواهانه خود را با گرد و خاک راه انداختن در زمین جشنواره و غوغاسالاری های رسانه ای/محفلی جبران می کنند.

دوستان، همکاران، و سینماگران عزیز؛ آنچه ما را در فضای جشنواره کنار هم گرد آورده، علاقه مان به سینما و تماشای فیلم های خوب و حرف زدن درباره آنها است. این فضای پدیدآمده، بیشتر دارد تنفرها و کینه ها و ناکامی های به دل مانده را عیان می سازد تا دوست داشتن سینما. اعتراض ها و گله های بحق در جای خود باید مطرح شوند ولی در چنین فضای آشفته ای، طرح این مباحث جز لوث شدن شان ثمر دیگری ندارد. سخن حق خود را تبدیل به مرکب ناحق گویان نکنیم.

منتقد سینما

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی