شنبه, 22 شهریور 1393 - 14:28

گزارشی از راه‌اندازی خشکشویی

این لباس‌های اتوکشیده

 

 

 

از قدیم‌الایام تا امروز لباس نقش مهمی در زندگی بشر داشته است. لباس گذشته از جنبه پوشانندگی كه پیوسته مدنظر بوده و به نوعی نخستین اختراع بشر محسوب می‌شود و همواره او را از گرما و سرما، مصون داشته، در مرور زمان نوعی، جنبه نمایشی نیز یافته است و بدین منظور چه هنرها كه در تزیین آن و چه ابداعات و ابتكاراتی در تحقق این امر به کار نرفته است.
از سوی دیگر، لباس پوشیدن، نیازی حتمی و شأنی از شئون انسانی و پدیده‌ای است كه تقریبا به اندازه طول تاریخ بشر، سابقه و به قدر پهنه جغرافیای امروزین زمین، گسترش دارد. این پدیده با خصوصیات مختلف فردی و اجتماعی انسان‌ها در ارتباط است و به همین دلیل است که صنعت نساجی، طراحی لباس، خیاطی، فروش لباس و برندهای مختلف تولید لباس در سراسر دنیا بسیار درآمدزا هستند و در ایران هم بسیاری از شغل‌های مربوط به لباس و پوشاک بسیار پولساز هستند.

در این میان خشکشویی نیز یکی از شغل‌های وابسته به پوشاک است که می‌تواند درآمد‌زایی خوبی برای صاحبان سرمایه نه چندان زیاد داشته باشد.
البته تهیه لوازم مورد‌نیاز راه‌اندازی خشکشویی و محلی برای احداث آن سرمایه نسبتا زیادی نیاز دارد، اما می‌توان مغازه‌ای را اجاره كرد كه به جای پرداخت پول پیش، بیشتر اجاره داد و وسایل مورد‌نیاز خشكشویی را نیز قسطی یا با چك خریداری كرد.

 چه لوازمی برای راه‌اندازی خشکشویی مورد‌نیاز است؟
بــرای راه‌انـــدازی یک خشکشویی مکانیزه و مجهز که مصرف انرژی کمتری نیاز داشته باشد تا از هزینه‌های آب و برق و گاز بکاهد به غیر‌ از لوازم اولیه مانند چوب لباسی، كاور، پودر ماشین لباسشویی، مایعات شوینده و غیره که هر روز با برندهای جدید و با کارایی جدید وارد بازار می‌شوند، حداقل به یک ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک صنعتی که ‌دارای شوینده و خشک‌کن با سیستم گرمایشی برقی و بخاری باشد نیاز است، به همراه یک خشک‌کننده حرفه‌ای صنعتی که عملکرد سریع در خشک کردن البسه داشته و دارای پردازنده کنترل دما و ابزار محافظت‌کننده از لباس در دماهای بالا باشد تا آسیب‌های احتمالی و مصرف انرژی را به نصف برساند.
البته در خشکشویی‌های حرفه‌ای ماشین لباسشویی و خشکشویی ضد غبار و میکروب نیز وجود دارد که برای گرفتن پروژه‌های بیمارستانی استفاده می‌شود.
برای تهیه ماشین لباسشویی و خشک‌کننده حرفه‌ای با برند متوسط تقریبا 20 تا 40 میلیون تومان سرمایه احتیاج است و برای تهیه لوازم جانبی نیز باید حداقل 5 میلیون هزینه کنید.
البته نباید فراموش کرد محلی برای خشکشویی نیز باید اجاره شود که در مکان مناسبی قرار داشته باشد. اگر محل مورد‌نظر را از خودتان دارید در راه‌اندازی این شغل تردید به خود راه ندهید اگرنه باید برای اجاره مغازه نیز هزینه کنید.

مهارت‌ها و دانش لازم برای خشکشویی
از آنجایی که تخصص در این کار دانشگاه ندارد، برای ورود به این کار و یادگیری کامل آن، باید نزد یک استادکار ماهر مدتی شاگردی کرد تا همه فنون و روش‌های آن فراگرفت.
توجه به جزییات، داشتن دقت به‌خصوص در کد‌گذاری و بررسی ویژگی‌های لباس‌ها، مهارت‌های ارتباطی مناسب، توانایی کار با انواع ماشین‌های لباسشویی، خشکشویی و اتوکشی، توانایی مدیریت کسب‌و‌کار و رعایت مسائل بهداشتی و ایمنی از مسائلی است که باید برای ورود به این کار در خصوص آنها مهارت داشت.

بازار کار خشکشویی در ایران
با شروع به کار در صورتی که محل مناسبی برای خشکشویی در نظر گرفته شود، خشکشو می‌تواند با کارخانجات تولید لباس یا بیمارستان‌ها، هتل‌ها و... در بخش خشکشویی قرارداد ببندد.همچنین با کسب تجربه بیشتر می‌تواند به پست‌های نظارتی و مدیریتی این بخش دست یابد.
 افرادی که تجربه و سرمایه اولیه لازم را دارند می‌توانند به‌صورت مستقل کار کرده و کسب‌و‌کار خود را راه‌اندازی کنند و در صورت موفق بودن می‌توانند تعداد مراکز خشکشویی خود را افزایش داده و به‌صورت زنجیره‌ای کار کنند.
یکی از مشکلات اصلی که امروز در کشور برای این شغل وجود دارد، به صرفه نبودن آن با قیمت‌های موجود، با توجه به فرسودگی دستگاه‌ها و گرانی انواع مواد شوینده است. تا جایی که بسیاری از خشکشویی‌ها برای کاهش هزینه‌ها به جای استفاده از مواد اصلی پركلرواتیلن از مواد مشابه و آبشویی استفاده می‌كنند یا تعدادی از خشکشویی‌ها به دلیل عدم پوشش هزینه‌ها تعطیل شده‌اند.
این مشکل با توجه و حمایت ویژه مسئولان در اموری مانند تسهیل واردات دستگاه‌های جدید با قیمت ارزان‌تر و تعیین قیمت مناسب برای خدمات خشکشویی قابل رفع است.
رییــس اتــحادیه صنف خشکشویی و لباسشویی استان تهران اما معضل اصلی صنف را فرسوده بودن ماشین‌آلات و تجهیزات این بخش عنوان می‌کند.
ابوالفضل رجب‌زاده، در این خصوص گفته است: متاسفانه ماشین‌آلات و تجهیزات این صنف فرسوده است و این در حالی است که بانک‌ها در این زمینه از ما حمایت نکرده و تسهیلاتی ارائه نمی‌دهند تا ماشین‌‌آلات جدید به این بخش وارد شود.
وی بیان کرده است: به صنف ما ارزی اختصاص داده نمی‌شود که اقدام به واردات ماشین‌آلات کنیم و از طرفی مالیات در این صنف چندین برابر شده است.
وی در عین حال تاکید کرده است: هزینه انرژی در این صنف سرسام‌آوراست ولی متاسفانه دراین زمینه نیز حمایتی از ما صورت نمی‌گیرد؛ با توجه به اینکه بالاترین مصرف انرژی به دلیل نوع فعالیت در صنف ما است ولی تخفیفاتی لحاظ نمی‌شود و این درحالی است که در گذشته تخفیفاتی برای ما در نظر گرفته می‌شد.

خشکشوی موفق چه می‌گوید؟
«محمد» صاحب یک خشکشویی مجهز در شمال شرق تهران است. خشکشویی که دو شعبه هم در غرب و شمال غربی تهران دارد.
او در خصوص نحوه کار خود به «فرصت امروز» می‌گوید: کار خشکشویی‌ها تمیز و مرتب کردن لباس‌های مردم است. لباس‌هایی که بعضا شست‌و‌شو و اتو کردن خانگی آنها امکان‌پذیر نیست. خشکشــویی‌ها لــباس‌ها و پارچه‌هایی را كه باید شست‌وشو شوند از لحاظ رنگ و جنس تفكیك می‌کنند. لباس‌های رنگ روشن و لباس‌های تیره به‌طور جداگانه شست‌وشو
 می‌شوند.
این خشکشوی متخصص ادامه می‌دهد: لباس‌ها به دو صورت خشكشویی و آبشویی شست‌وشو می‌شوند. لباس‌هایی كه به مواد روغنی و... آغشته شده‌اند و آنهایی كه در شست‌وشو با آب خراب می‌شوند، به‌طور جداگانه و با موادی از قبیل پركلرواتیلن شست‌وشو می‌شوند كه به این روش خشكشویی می‌گویند. در روش آب‌شویی لباس‌ها با آب و پودر در ماشین لباسشویی شست‌وشو می‌شوند كه بسته به نوع ماشین، ممكن است نیاز به پهن كردن و خشك‌شدن كامل لباس باشد یا نیاز به این كار نباشد. محمد درباره سختی‌های کار خشکشویی تاکید می‌کند: گاهی وقت‌ها به دلیل فرسودگی دستگاه‌ها و گرانی شوینده‌ها دخل و خرج‌ها با هم قاطی و سود به صفر نزدیک می‌شود. نبود کمک‌های دولتی هم کار را برای ما سخت‌تر می‌کند. از سوی دیگر لباس‌های گران‌قیمت مشتریان بیمه نیستند و در صوت اندکی غفلت کلی خسارت باید برای این نوع لباس‌ها پرداخت شود. او در این خصوص مثال می‌زند: بحث تک‌شویی هم در میان است و برخی پوشاک مانند لباس و کیف و کفش که از پوست و چرم تولید‌ شده‌اند باید جدا از هم شسته شوند که مواد شوینده و وقت زیادی را به خود اختصاص می‌دهند و هزینه‌ها را بیشتر می‌کنند.
محمد درخصوص گرانی‌های اخیر نیز تاکید می‌کند: چون برخی مواد شوینده از جمله پرکلرواتیلن با دلار خریداری می‌شود، با گرانی ارز مشکلات زیادی برای ما ایجاد شد. در این میان مواد شوینده و محصولات جانبی هم‌ مانند دارو‌های لکه‌گیری، نایلون و چوب‌لباسی 100 تا 130‌درصد افزایش قیمت داشته‌اند، اما با این حال با مدیریت کسب‌و‌کار می‌توان این مسائل را مدیریت کرد. این خشکشوی موفق در‌خصوص نحوه رفتار با مشتری و روابط عمومی نیز به «فرصت امروز» می‌گوید: یک خشکشوی موفق باید فرد دقیق و منظمی بوده و برخورد مناسبی با مشتریان
داشته باشد. امانت‌دار بودن و تحویل به موقع و بی‌نقص سفارش‌ها به مشتریان از ویژگی‌های مهم این کار است، چون در این کار با انواع مواد شیمیایی و شوینده سر و کار دارید، احتمال ابتلا به آلرژی، مشکلات تنفسی و حساسیت‌ های پوستی برای خشکشوها وجود دارد. بنابراین تا حدامکان باید نکات ایمنی و بهداشتی را
رعایت کنند. در آخر هم او به کسانی که قصد ورود به این شغل را دارند توصیه می‌کند، با اطلاعات کافی که ناشی از کار در یک خشکشویی معتبر است وارد بازار شوند.

 

 

 

می توان به جرات گفت خشکشویی یکی از شغل‌های وابسته به پوشاک است که می‌تواند درآمد‌زایی خوبی برای صاحبان سرمایه  داشته باشد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

روابط عمومی : 88938410-021

social@Forsatnet.ir

شبکه های اجتماعی فرصت امروز