یکشنبه, 17 ارديبهشت 1396 - 14:00

لغو و جایگزینی طرح «اوباماکر» توسط مجلس نمایندگان آمریکا

طرح لغو و جایگزینی بیمه درمانی مراقبت مقرون به صرفه یا «اوباماکر» در مجلس نمایندگان ایالات متحده تصویب شد. مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه طرح قانون گذاران جمهوری خواه برای لغو و جایگزینی بخش هایی از برنامه بهداشت و درمان اوباما، موسوم به «اوباماکر» را به تصویب رساند.

این طرح به نام «قانون مراقبت بهداشتی آمریکایی» در مجلس با اکثریت شکننده ۲۱۷ رأی موافق در مقابل ۲۱۳ رأی مخالف مجلس نمایندگان در مرحله بعد باید در سنای آمریکا تایید شود. با وجود اینکه جمهوری خواهان در سنای ایالات متحده نیز اکثریت را دراختیار دارند، اما تایید طرح لغو اوباماکر و جایگزینی بیمه درمانی در این مجلس، چالش اصلی دونالد ترامپ محسوب می شود.

این رای  گیری را می توان یک پیروزی بزرگ برای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و «پل رایان»، رئیس  مجلس نمایندگان آمریکا خواند. ماه گذشته تلاش آقای ترامپ و پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان جهت رایزنی و جلب حمایت برای طرح جدید بیمه درمانی با بن بست مواجه شده بود.

همزمان دفتر بودجه کنگره آمریکا اعلام کرده بود در صورتی که طرح موسوم به «ترامپ کر» جایگزین بیمه همگانی باراک اوباما شود در کمتر از دو سال دست کم ۱۴میلیون آمریکایی از خدمات بیمه درمانی محروم خواهند شد. حتی در مجلس نمایندگان نیز علاوه بر نمایندگان دموکرات، ۲۰نماینده جمهوری خواه به این طرح رأی منفی دادند. لغو و جایگزینی بیمه درمانی مراقبت مقرون به صرفه یا «اوباماکر» از وعده های اصلی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود.

رئیس جمهور آمریکا پس از تصویب این طرح با ابراز خوش بینی نسبت به تایید آن در سنا گفت:«ما می دانستیم که  (بیمه اوباماکر) کار نخواهد کرد. من خیلی وقت پیش این را پیش بینی کرده بودم. گفته بودم که سقوط می کند و حالا مشخص است که سقوط کرده است. این طرح اساسا (شکست خورده) است».

رئیس جمهوری آمریکا با جلب رأی موافق مجلس نمایندگان برای لغو اوباماکر، نخستین پیروزی خود را در عرصه قانون گذاری این کشور رقم زد. این طرح نخستین پیروزی دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی آمریکا در قوه مقننه آمریکا محسوب می شود، به ویژه که برچیدن قوانین اوباما از شعارهای ستاد تبلیغاتی وی در دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ بود. این در حالی است که هم حزبی های دموکرات اوباما برچیده شدن بیمه درمانی وی را به منزله بی سروسامانی و عدم بیمه میلیون ها آمریکایی در حوزه سلامت می دانند.

با لغو اوباماکر در مجلس نمایندگان، این لایحه راهی مجلس سنا می شود که اکثریت جمهوری خواه آن نیز متعهد به ارائه بیمه درمانی جدیدی هستند که به معیارهای ترامپ نزدیک تر باشد. در عین حال، ترامپ بعد از اعلام رأی مجلس نمایندگان، پیروزی خود را با اعلام این موضوع که اوباماکر مرده است، جشن گرفت. این در حالی است که معترضان با تجمع در اطراف کنگره آمریکا، شعار «شرم بر شما باد» علیه نمایندگان مجلس سر دادند.

گفتنی است ترامپ شش هفته پیش در تلاش برای لغو اوباماکر دست به دامن کنگره آمریکا شد، حال آنکه در آن زمان موفق به جلب حمایت نمایندگان نشد. تصویب این طرح برای دولت آمریکا موفقیت چشمگیری به حساب می آید، زیرا با گذشت 100روز از آغاز ریاست جمهوری، علاوه بر مقاومت سیستم قضایی این کشور در برابر فرمان های اجرایی آقای دونالد ترامپ، انتقادهای فراوانی نیز از عملی نشدن وعده های او صورت گرفته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی