آلیشر آسمانوف

آلیشر آسمانوف

الیشر عثمانُف، (به ازبکی: Алишер Усмонов) (زاده ۹ سپتامبر ۱۹۵۳) کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار و مدیر ارشد اجرایی روسی زاده ازبکستان است، که هم‌اکنون (۲۰۱۴) با دارایی خالص ۱۹٫۴ میلیارد دلار، ثروتمندترین فرد روسیه به‌شمار می‌آید.عثمانف مالک شرکت‌های متالواینوست و مگافون می‌باشد.

در رتبه‌بندی انجام شده توسط مجله فورچون، در سال ۲۰۱۳ عثمانف در رتبه ۲۸ از فهرست ثروتمندترین افراد جهان، قرار گرفت.در دسامبر ۲۰۱۲ در فهرست میلیاردرهای شاخص بلومبرگ، عثمانف با دارایی ۱۷٫۳ میلیارد دلار، در رتبه ۳۹ این فهرست جای داشت. در آوریل ۲۰۱۳ ساندی تایمز؛ وی را به‌عنوان ثروتمندترین فرد بریتانیا معرفی کرد.

الیشر عثمانف مالک شرکت متالواینوست است. این شرکت در عمل، بخش استخراج فلزات را برای شرکت گازپروم انجام می‌دهد.وی همچنین مالک انتشارات کمرسانت است، که از این طریق، کنترل تعداد زیادی روزنامه و شرکت انتشاراتی دیگر را در اختیار دارد.عثمانف مالک شرکت مگافون، دومین اپراتور بزرگ تلفن همراه در روسیه نیز می‌باشد.الیشر عثمانف بزرگترین سهامدار باشگاه فوتبال آرسنال است.او همچنین اسپانسر (حامی مالی) اصلی باشگاه فوتبال دینامو مسکو به‌شمار می‌آید.

فعالیت حرفه‌ای

عثمانف بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۸ معاون مدیرعامل شرکت جی‌اس‌سی بود. او از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۵ نیز مشاور مدیر انجمن تولید هواپیمایی مسکو (ماپو) و از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷ نایب رییس بانک ماپو بود.

عثمانف از ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ مدیرعامل شرکت اینترفین بود. او به آکادمی مدیریت مالی پیوست و در سال ۱۹۹۷ از این آکادمی مدرک بانکداری دریافت کرد.

الیشر عثمانف از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۰ جانشین مدیر عامل شرکت گازپروم اینوست، از زیرمجموعه‌های شرکت گازپروم (بزرگ‌ترین شرکت استخراج گاز جهان و بزرگ‌ترین شرکت روسیه) که در زمینه سرمایه‌گذاری فعالیت دارد، بود و سپس از سال ۲۰۰۰ تاکنون در مقام مدیر عامل این شرکت زیرمجموعه، مشغول به فعالیت است.

عثمانف در این مقام توانسته کنترل ۱۰۰٪ درصد سهام شرکت سور نفت گازپروم، که مالک بزرگ‌ترین میدان نفتی در جنوب روسیه است را، از آن خود کند و اکثریت سهام شرکت‌های زاپ‌سیب گازپروم و سیبرو، همچنین ۵۰٪ درصد سهام ستروی ترانس گاز را نیز به دست گیرد.

الیشر عثمانف در حال حاضر دارای سهام در شرکت‌های مختلفی در زمینه فلزات گران‌بها، سنگ‌آهن، فولاد، گاز طبیعی و رسانه‌های گروهی می‌باشد.

شرکت‌ها

عثمانف با مشارکت واسیلی آنیسیموف، در سال ۲۰۰۶ شرکت متالواینوست را تاسیس کرد، تا به خرید شرکت‌های مختلف در صنعت فلزات بپردازند و از طریق این شرکت، دارایی‌هایش در شرکت فلزات گازپروم را نیز مدیریت کند.

این شرکت مالک دامنه وسیعی از شرکت‌های روسی، در زمینه فلزات و معدن شامل میخالووسکی جی‌اوکی، مولداویا متال، شرکت فولاد اورال و غیره است. مالکیت این شرکت‌های در زمینه فولاد و فلزات، آلیشر عثمانف را، در فهرست ۱۰ تولیدکننده برتر فولاد در روسیه قرار داده است.

عثمانف تنها مالک شرکت گالاقر در قبرس است، که به عنوان یک شرکت جهانی با سرمایه‌گذاری عمده در صنعت معدن و فولاد، فناوری اطلاعات، صنایع نفت و گاز، رسانه و مواد دارویی شناخته می‌شود، است.

او از سال ۲۰۰۶ سهام برخی از شرکت‌های معدن استرالیا چون مدوسا، ام تی گیبسون و آزتک را از طریق این شرکت خریده است.

 

آلیشر آسمانوف

اول از همه من از غریزه ام پیروی می کنم، تجربیاتی که من طی سالیان به دست آوردم و احساسی که چه موقع، وقت خرید سهام است، همان چیزی است که شم اقتصادی می نامم.


عضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی