پنج شنبه, 13 مهر 1396 - 07:50

با خروج ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) / اتاق تهران آماده رشد همکاری اقتصادی با اتحادیه اروپاست

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: با توجه به خروج ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) فرصت مناسبی برای اصلاح و بهبود نظام بانکی ایران در سایه مراودات بیشتر با نظام بانکی بین الملل فراهم شده است.

به گزارش «فرصت امروز» از روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، مسعود خوانساری در چهارمین همایش اروپا و ایران به آمارها و ارقام مختلف در تجارت ایران و اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: برابر آخرین آماری که به تازگی از سوی کمیسیون اروپا منتشر شده، مبادلات تجاری ایران و اروپا در هفت ماهه ابتدای سال 2017 نسبت به مدت مشابه سال قبل، معادل 80درصد رشد داشته است.

او در ادامه روی گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد؛ گزارشی که نشان می دهد ایران به طور کامل به برجام به عنوان یک سند مترقی بین المللی پایبند بوده و به تمامی تعهدات خودش، وفادار مانده است.

رئیس اتاق تهران همچنین اضافه کرد: بعد از نوسان ها و تلاطمات اقتصادی چند سال قبل اقتصاد ایران که عمده آن ناشی از فشار تحریم  های ناعادلانه و یک جانبه و بخشی نیز سوءمدیریت داخلی بود، با روی کار آمدن دولت تازه در سال 1392 (2013) ثبات و آرامش به اقتصاد بازگشت که در نتیجه آن می توان به کنترل سیاست های پولی، کاهش تورم و تک نرخی شدن آن و خروج اقتصاد از رکود تورمی اشاره کرد؛ همچنین دولت جدید توانست با برخی تعدیل ها و تغییرها، موفقیت هایی در زمینه جلب سرمایه گذاران خارجی به دست آورد که مهم ترین نمود آن تدوین قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC است.

به گفته خوانساری، به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و غرب و امضای برجام، باعث شد فعالان اقتصادی خارجی به ویژه از کشورهای اروپایی در قالب هیات های تجاری متفاوت به ایران سفر کنند که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز یکی از میزبانان عمده این دیدارها بود که می توان آثار آن را به تدریج در افزایش مراودات تجاری دید.

او ادامه داد: به نتیجه رسیدن چندین قرارداد بزرگ نفتی و خودرویی و تعداد زیادی قراردادهای کوچک و متوسط، یک نوید خوب از آغاز فاز اجرایی همکاری هاست؛ اکنون «فصل عمل» است، چراکه زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری برای مشارکت و سرمایه گذاری مشترک تا حدودی بهبود یافته، اصلاحات قابل توجهی اعمال شده و اکنون دولت ایران روی اصلاح جدی نقطه ضعف اقتصاد خود یعنی نظام بانکی تمرکز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به خروج ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) فرصت مناسبی برای اصلاح و بهبود نظام بانکی ایران در سایه مراودات بیشتر با نظام بانکی بین الملل فراهم شده است. از نظر من چهار سال آینده مناسب ترین و بهترین زمان برای توسعه پایدار مراودات اقتصادی اروپا و ایران است که نتیجه آن کسب منافع بلندمدت و همگانی در ایران و حصول سودهای مطمئن و پایدار برای طرف مقابل را به همراه خواهد داشت.

خوانساری همچنین درباره «فصل عمل» بیشتر توضیح داد: مایلم مسئله ای مهم را با سرمایه گذاران و اشخاص حقیقی و حقوقی مایل به فعالیت در اقتصاد ایران در میان بگذارم و آن گزینه بهینه مشارکت با بخش خصوصی است، همچنین در دولت کنونی نیز اعتقاد محکمی به عدم مداخله گری دولت در اقتصاد و توانمندی بخش خصوصی برای تصدی گری امور اقتصادی کشور وجود دارد.

رئیس اتاق تهران تاکید کرد: بخش خصوصی، خود در این چند سال گذشته توان زیادی صرف کرده تا بتواند شرایط فعالیت خود را در فضای کسب وکار ایران و جهان بهبود بخشد. برای نمونه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران تمام توان خود را در راستای پیگیری مطالبات و خواسته های به حق فعالان بخش خصوصی در پیش گرفته و در حوزه هایی چون مالیات و بیمه توانست برخی مشکلات و موانع بزرگی را از پیش پای آنان بردارد.

براساس صحبت های رئیس پارلمان بخش خصوصی تهران، اتاق بازرگانی تهران اقدامات آینده نگرانه دیگری را نیز در دستور کار خود قرار داد؛ از جمله مرکز داوری اتاق تهران را برای رسیدگی به اختلافات احتمالی بین طرفین قراردادهای تجاری راه اندازی کرد. به این ترتیب این امکان هم اکنون برای فعالان اقتصادی ایرانی و خارجی فراهم است که در قراردادهای خود با مشخص کردن مرکز داوری اتاق تهران به عنوان مرجع رسیدگی به حل اختلافات احتمالی، در صورت بروز هرگونه اختلاف حقوقی با صرف وقت و هزینه کمتر مشکل خود را در این مرکز حل کنند.

همچنین به گفته خوانساری، اتاق تهران برای بهبود وضعیت سرمایه گذاری خارجی و توسعه همکاری های بخش خصوصی ایران با سرمایه گذاران خارجی مرکزی با عنوان «مرکز خدمات سرمایه گذاری» راه اندازی کرده است که ماموریت آن شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در ایران و معرفی آن به سرمایه گذاران خارجی، شناسایی موانع مختلف پیش روی سرمایه گذاران و تلاش برای حذف آنها و بهبود چهره اقتصاد ایران در فضای بین الملل است. این مرکز تلاش دارد تا وضعیت اقتصاد ایران را براساس شرایط جدید در رتبه بندی های بین المللی بهبود بخشد که نمونه آن رایزنی با موسسه کانادایی فریزر برای بهبود شاخص آزادی اقتصاد در ایران با توجه به اصلاحات انجام شده بود. در همین راستا اتاق تهران چندی پیش میزبان بنیانگذار این موسسه بین المللی بود و همایشی فراگیر با چند پانل و کارگاه آموزشی در این رابطه برگزار کرد.

خوانساری در پایان صحبت هایش به نتایج مثبت این اقدامات اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تمامی گزارش های آماری در ماه های پس از برجام نشان از رشد قابل توجه همکاری دو طرف می دهد. به گفته مقامات اروپایی، میزان صادرات ایران به اروپا بعد از برجام سه برابر شده است و این افزایش برای اقتصاد ایران بسیار مهم است اگرچه هنوز اعداد و ارقام بسیار پایین است.

ایران در سال 2015 صادراتی معادل یک میلیارد و 235 میلیون یورو به اروپا داشت که این آمار در سال 2016 به 5 میلیارد و 494 میلیون یورو افزایش یافت. مبادلات تجاری دو طرف در شش ماهه نخست سال جاری نیز به نزدیک 10میلیارد یورو رسیده است که تقریبا دوبرابر مبادلات در مدت مشابه سال گذشته است. جالب اینکه اگرچه از سرگیری خرید نفت از ایران، در افزایش مراودات دو طرف نقش داشته است اما مبادله کالای غیرنفتی نقش پررنگی در مبادلات ایران و اروپا دارد که نمایانگر تقویت روابط بخش خصوصی دو طرف است؛ روابطی که می تواند در همین سال های پیش رو بسیار مستحکم تر و دامنه دارتر شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی