چهارشنبه, 15 شهریور 1396 - 09:14

رئیس کل بانک مرکزی از سفر رئیس جمهور به آفریقای جنوبی خبر داد / بانک های ایرانی به سرزمین ماندلا می روند

فرصت امروز: رئیس کل بانک مرکزی از تنظیم تفاهم نامه بانکی بین بانک های مرکزی ایران و آفریقای جنوبی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این تفاهم نامه در سال جاری میلادی همزمان با سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به «پرتوریا» امضا شود.

ولی الله سیف در دیدار با رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی با اشاره به سابقه روابط اقتصادی و بانکی میان دو کشور گفت: اکنون هیچ گونه مشکل لاینحلی برای گسترش روابط بانکی بین ایران و آفریقای جنوبی وجود ندارد.

او با بیان اینکه برقراری روابط کارگزاری بین بانک های دو کشور پیش نیاز توسعه روابط اقتصادی و تجاری است، ابراز امیدواری کرد که تفاهم نامه بانکی بین بانک های مرکزی ایران و آفریقای جنوبی که مقدمات آن در حال انجام است، طی سفر رئیس جمهوری ایران به آن کشور در سال جاری میلادی امضا شود.

به گفته سیف، ایجاد حساب بانکی مشترک بین بانک های مرکزی ایران و آفریقای جنوبی به منظور تسهیل تسویه مبادلات تجاری بین دو کشور، یکی از بندهای پیشنهادی اصلی این تفاهم نامه است.

سیف همچنین با تأکید بر گشایش های بانکی ایجاد شده پس از برجام گفت: روابط بانکی بین دو کشور می تواند از حوزه های کم ریسک آغاز شود و به تدریج و با رفع ابهام ها شاهد گسترش تعامل طرفین خواهیم بود.

وی با اشاره به سفر اخیر هیأت بانکی ایران به آفریقای جنوبی ادامه داد: در حال حاضر برخی بانک های ایرانی هیچ گونه مشکلی برای برقراری روابط کارگزاری با بانک های آفریقای جنوبی ندارند.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در حاشیه این دیدار به سابقه روابط اقتصادی و بانکی دو کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر روابط بانکی ایران و آفریقای جنوبی خیلی محدود است، درحالی که در گذشته این روابط وسیع بوده ولی به دلیل شرایط تحریم محدود شده است.

او با اشاره به سفر رئیس جمهور به آفریقای جنوبی گفت: قرار است مذاکراتی بین مسئولان بانک های مرکزی دو کشور برای گسترش مبادلات بانکی انجام شود.

وی با اشاره به موفقیت آمیز بودن این جلسه افزود: باید این روابط را عادی سازی و روابط بانکی وسیعی را ایجاد کنیم. با توجه به استقبالی که مقامات آفریقای جنوبی از پیشنهادهای ما داشتند حتماً این پیشنهادات را پیگیری خواهند کرد. امیدواریم این اقدامات زمینه ساز بسط روابط در درجه اول مناسبات بانکی دو کشور و بعد روابط اقتصادی باشد.

رئیس بانک مرکزی گفت: آفریقای جنوبی بزرگ ترین سرمایه گذاری مستقل را در کشور ما تحت عنوان طرح ایرانسل با شرکت  ام تی ان انجام داده که نتیجه مثبتی داشته و طرح موفقی بوده است.

ظرفیت اقتصاد دو کشور ایجاب می کند که روابط کنونی افزایش یابد و روابط بانکی خیلی خوبی داشته باشیم.

رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی نیز ضمن استقبال از گسترش تعامل تجاری کشورش با ایران گفت: شناسایی موانع روابط اقتصادی بین دو کشور و تلاش برای رفع آنها از اولویت های اصلی این سفر بوده است.

«بالکا ام بته» با ابراز خرسندی از رفع تحریم های هسته ای ایران، برجام را فرصت خوبی برای گسترش مجدد روابط اقتصادی و بانکی بین دو کشور دانست و تأکید کرد: تمام توان خود را برای تقویت و توسعه این روابط به کار می گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی