چهارشنبه, 24 خرداد 1396 - 10:17

در دیدار سفیر آلمان با رئیس اتاق ایران مطرح شد / تاسیس بانک ایرانی- آلمانی در آلمان برای تسهیل روابط بانکی

سفیر آلمان در ایران به دیدار رئیس اتاق ایران آمد و بر تلاشهای سفارت آلمان برای رفع مشکلات بانکی و صدور ویزا برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور تأکید کرد. سفیر آلمان در ایران به دیدار رئیس اتاق ایران آمد و بر تلاشهای سفارت آلمان برای رفع مشکلات بانکی و صدور ویزا برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور تأکید کرد.

یه گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، رئیس اتاق ایران در دیدار با سفیر آلمان با اشاره به روابط دیرینه ایران و آلمان گفت: روابط دو کشور سابقه طولانی دارد و حتی در اکثر شهرهای ایران اثرات کشور آلمان بعد از جنگ دوم جهانی دیده می شود.

غلامحسین شافعی افزود: در طول سال های گذشته هم در مقاطعی آلمان شریک اول تجاری ایران در منطقه بود. اکثر کارخانجات تولیدی ما با تکنولوژی آلمانی از دیرباز مأنوس بودند و حضور ماشین آلات آلمانی در صنعت ایران پیشینه ای طولانی دارد اما متاسفانه روابط سیاسی بر روابط اقتصادی ما سایه افکند و حجم مبادلات اقتصادی دو کشور را کاهش داد. به این ترتیب قطع ارتباط تکنولوژیک هم در روابط دو کشور به وجود آمد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور با اشاره به برجام گفت: بعد از برجام بار دیگر روابط ایران و آلمان توسعه پیدا کرده و امکان ارتباط بیشتر میان فعالان اقتصادی دو کشور به وجود آمد.

شافعی به حضور هیات های مختلف آلمانی در ایران اشاره کرد و گفت: هیات های بسیاری در سطوح مختلف به ایران آمدند که این حاکی از علاقه دو طرف برای استفاده از فرصت های جدید برای توسعه روابط اقتصادی است.

رئیس اتاق ایران با اشاره به ایجاد شکاف تکنولوژیک در فرایند تولید ایران گفت: تحریم باعث شد برخی از صنایع  ما از لحاظ تکنولوژیک رشد نکنند؛ به این دلیل ما در شرایط فعلی نیازمند توسعه تکنولوژی و بازسازی صنایع هستیم و آلمان از این نظر مقصد اول فعالان اقتصادی است.

شافعی در بخش دیگری از سخنانش به مشکلات فعالان اقتصادی ایرانی برای توسعه روابط با آلمان ها اشاره کرد و گفت: علی رغم رفت وآمدهای خوب، هنوز مشکلاتی بر سر راه ارتباط فعالان دو کشور وجود دارد که امیدواریم آقای سفیر کمک کنند و این مشکلات مرتفع شوند.

رئیس اتاق ایران مشکلات بانکی و صدور ویزا را از مهم ترین موانع ارتباط فعالان اقتصادی ایرانی و آلمانی دانست.

شافعی گفت: مشکلات بانکی با بسیاری از کشورها رفع شده اما در مورد آلمان که شریک سنتی ایران بوده شاهد تحولات چشمگیری در رفع مشکلات بانکی نبوده ایم.

رئیس پارلمان بخش خصوصی گفت: آقای سفیر به درستی می دانند که روابط بانکی مبنای توسعه روابط اقتصادی است و امیدواریم دراین ارتباط کمک کنند تا توسعه روابط اقتصادی به صورت سهل تری انجام شود و برنامه توسعه روابط با سرعت بیشتری پیش برود.

شافعی با اشاره به برنامه های توسعه ای کشور برای توسعه بخش های حمل ونقل، مخابرات، موضوعات آموزشی و دانشگاهی و انرژی گفت: کشور آلمان برای مشارکت در این برنامه ها از جذابیت و ظرفیت های خوبی برخوردار است بنابراین رفع موانع موجود برای استفاده از این امکانات اهمیت زیادی دارد.

رئیس اتاق ایران پیشنهاد ایجاد کمیته کاری مشترک بین ایران و آلمان را عنوان و تصریح کرد: کمیته کاری مشترک می تواند بر روی توسعه روابط اقتصادی، ارتباط فعالان اقتصادی دو کشور و رفع موانع موجود فعالیت کند.

شافعی همچنین با اشاره به نقش تأثیرگذار ایران در منطقه گفت: ایران و آلمان می توانند همکاری های منطقه ای هم داشته باشند.

رئیس اتاق ایران همچنین بر نقش مهم سفارت خانه های دو کشور در پیشبرد برنامه های آتی برای توسعه روابط تأکید کرد و گفت: توسعه روابط اقتصادی نیاز به گفت وگو و رفت وآمدهای هر چه بیشتر دارد و ایجاد تسهیلات رفت وآمد بسیار مهم است.

شافعی با اشاره به طولانی بودن روند صدور ویزا در سفارت آلمان گفت: تقاضا داریم تسهیلات صدور ویزا را برای فعالان اقتصادی فراهم کنید.

رئیس اتاق ایران همچنین با تأکید بر موقعیت ویژه روابط اقتصادی ایران و آلمان گفت: دو طرف باید تلاش کنیم تا اهداف بلندمدت موردنظر مسئولان دو کشور را اجرایی کنیم.

مقدمات آینده مطلوب در توسعه روابط ایران و آلمان طراحی شده است

سفیر آلمان در ایران در ابتدای سخنان خود با اشاره به سفرهای خود به استان های ایران مانند اصفهان، یزد، همدان، خوزستان و ... گفت: ایرانی ها افرادی بسیار مهمان نواز و خوش قلب هستند. هنگام بازگشت به آلمان حتماً مشاهده های خود را دراین باره ارائه می کنم چراکه بسیاری در اروپا و آمریکا این گونه فکر نمی کنند.

میخاییل برشتولد از نقش آلمان در پیشبرد مذاکرات هسته ای و برجام سخن به میان آورد و گفت: کشور آلمان انرژی زیادی صرف برجام کرد. گرچه ما تصمیم گیرنده نهایی نبودیم اما نقش بزرگی در مذاکرات ایفا کردیم.

برشتولد افزود: ما بر این اعتقاد بودیم که راه درست به ثمر نشستن برجام است و در آینده می توانیم میوه برجام را بچینیم.
سفیر آلمان در ایران با تأکید بر خوش بینی نسبت به آینده روابط اقتصادی ایران و آلمان گفت: از خیلی از ایرانی ها می شنوم که این همه هیات اقتصادی می آید اما نتیجه ای ندارد اما من بسیار خوش بینم چراکه آلمان ها بسیار افراد دقیقی هستند و مقدمات آینده مطلوب در توسعه روابط دو کشور طراحی شده است.

برشتولد با اشاره به روابط اقتصادی ایران و آلمان گفت: روابط اقتصادی دو کشو سال گذشته سی درصد افزایش داشت. همچنین هواپیماهای ایرباس که به ایران آمدند در هامبورگ تکمیل شده و به ایران ارسال شدند.

سفیر آلمان در ایران راجع به مشکلات بانکی و صدور ویزا بین ایران و آلمان گفت: ما تلاش بسیاری برای برقراری روابط بانکی ایران و آلمان انجام دادیم و پیشرفت هایی هم داشتیم. خوشحالیم که در آلمان بانکی ایرانی-آلمانی تأسیس شد و در مونیخ هم دو بانک ایرانی آغاز به کار خواهند کرد.

برشتولد این پیشرفت های اولیه در روابط بانکی را اقدامات خوبی دانست که باعث می شوند بانک ها آرام آرام وارد این موضوع (توسعه روابط بانکی) بشوند.

سفیر آلمان در ایران تصریح کرد: می دانید که بانک ها مستقل از دولت عمل می کنند اما ما همه تلاش خود را می کنیم تا بانک ها به سمت ایران بیایند و فراهم شدن این مقدمات هم برای بانک ها اهمیت زیادی دارد.

برشتولد تأکید کرد: فعالان اقتصادی ایرانی با مراجعه به بخش اقتصادی سفارت می توانند سریع تر ویزا بگیرند.

سفیر ایران در آلمان دسامبر گذشته (شش ماه قبل) استوارنامه اش را تقدیم رئیس جمهوری ایران کرده است و برای اولین بار با غلامحسین شافعی دیدار کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی