سه شنبه, 23 خرداد 1396 - 08:29

پیدا و پنهان ماجرای تجمع مقابل بانک پارسیان / از حاشیه تا متن

به تازگی تصاویری منتشر شده که از تجمع سپرده گذاران بانک پارسیان و احتمال ورشکستگی آن حکایت دارد، درحالی  که اصلاً این تصاویر متعلق به زمان حال نیست و ماجرای دیگری دارد.

به گزارش ایسنا، از هفته های مانده به انتخابات ریاست جمهوری بود که فضای شبکه بانکی درگیر اظهارات برخی مسئولان خارج از این حوزه و همچنین شایعاتی در رابطه با ورشکسته بودن بانک ها شد؛ موضوعی که گرچه بارها از سوی مقامات بانک مرکزی مورد توضیح قرار گرفت، اما همچنان جوی ناآرام را بر سپرده گذاران نظام بانکی حاکم کرده است.

این در حالی است که در مدت اخیر در کنار ناآرامی ها و تجمعات ناشی از مشکلات پیش آمده که برای مؤسسه اعتباری کاسپین شاهد بودیم، سپرده گذاران برخی از مؤسسه های مجاز نیز تحت تأثیر شایعات موجود در فضای مجازی درباره  شرایط فعلی بانک ها و موسسات اعتباری تحرکاتی داشته اند که البته با واکنش مسئولان این موسسات و ایجاد اطمینان به سپرده گذاران همراه بود.

از روزهای گذشته نیز در شبکه های مجازی تصاویر و ویدئوهایی منتشر می شود که نشان می دهد تجمعی مقابل شعب پارسیان شکل گرفته و مردم برای دریافت سپرده های خود تلاش می کنند.

در حالی این تصاویر عجیب به نظر می رسد که پیگیری موضوع از کوروش پرویزیان، مدیرعامل بانک پارسیان و رئیس بانک های خصوصی با این توضیح همراه بود که تصاویر منتشره مربوط به زمان حال نیست و به دوره زمانی  که بانک پارسیان عاملیت رسیدگی به تعهدات تعاونی اعتباری منحل شده ثامن الحجج را بر عهده داشت برمی گردد و اکنون با سوء استفاده توسط عده ای از اشخاص ناآگاه با قصد و غرض تهیه و منتشر می شود.

پرویزیان، البته نسبت به شرایط فعلی بانک پارسیان به سپرده گذاران آن اطمینان داد و گفت که این بانک در فضای آرام به فعالیت خود ادامه می دهد.

باید یادآور شد به دنبال انحلال تعاونی اعتباری ثامن الحجج که در دو سال گذشته اتفاق افتاد، بانک پارسیان به عنوان کانال ارتباطی بانک مرکزی از بهمن  ماه سال ۱۳۹۴ مسئولیت رسیدگی به تعهدات سپرده  گذاران این تعاونی را برعهده گرفت و براساس فرآیندی مرحله ای به حساب های آنها از طریق خط اعتباری حدود ۲۵۰۰ میلیاردی بانک مرکزی رسیدگی کرد، اما در آن زمان با توجه به اینکه سپرده گذاران ثامن الحجج باید برای تعیین تکلیف امور خود به شعب بانک پارسیان مراجعه می کردند، گاه تجمعاتی در مقابل این بانک داشته و موجب اختلال در امور مشتریان پارسیان می شدند.

طبق اعلام این بانک، در حال حاضر حدود ۹۸ درصد از سپرده گذاران ثامن الحجج تعیین تکلیف شده اند و بانک پارسیان به عنوان بانک عامل به تعهدات خود پایبند است.

ماجرای انتشار شایعات درباره  ورشکستگی و وضعیت نابسامان بانک ها در شرایطی مدتی است ادامه دار شده که چندی پیش ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی به این موضوع واکنش نشان داده و با رد شایعات اعلام کرده این بانک در حال ساماندهی فعالیت موسسات غیرمجاز بوده و در این جریان هیچ مشکلی برای بانک ها و موسسات مجاز وجود ندارد.

در عین حال کمره ای، مدیر نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی نیز تأکید کرده بود که هیچ خطری بانک ها و موسسات اعتباری دارای مجوز بانک مرکزی را تهدید نمی کند و مشکلی برای سپرده گذاران آنها ایجاد نخواهد شد. این در حالی است که بانک ها و موسسات تحت نظارت این بانک همواره در پایش بوده و اقدامات برای دریافت ذخایر کافی برای مطالبات و جلوگیری از درآمدهای موهوم آنها به عمل آمده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی